Kontroverzní rozhodnutí zdůvodnil marketingový šéf F1 Sean Bratches: „I když se grid girls staly během minulých desetiletí tradicí Velkých cen Formule 1, máme pocit, že tento zvyk neodpovídá hodnotám naší značky a je v protikladu se společenskými normami dnešní doby. Nevěříme, že tato praxe je vhodná pro Formuli 1, její nové i staré fanoušky.“

Sterilní vyjádření, jak z nějakého „meetoo“ procesu naopak velice šťavnatě komentují všichni motorističtí fandové. Vyjádřilo se i několik závodníků a nikdo toto rozhodnutí neschvaluje. Média samozřejmě oslovily i samotné grid girls, stávající i bývalé. Všechny jsou z rozhodnutí zklamané. Brali to jakou svou práci, o kterou teď přišli. Hlavně se jich, ani agentur, které je zastupují, nikdo neptal. Na nic, teda například na to, jestli se svou prací cítí být ponižované, nebo mají dojem, že jsou z nich jen sexuální objekty. Většina z grid girls jsou profesionální modelky a hostesky, pro každou byla účast na F1 velkým zážitkem. Navíc grid girls reprezentují největší sponzory jednotlivých závodů. Z jejich řad podnět na zrušení určitě nepřišel. Naopak tohle rozhodnutí silně kritizují, kde jen to je možné. Práce je bavila, jsou to ženy, které se prostě rády líbí mužům.

[article id=1856]

[banner group=‘article-banner’ count=“1″]

[banner group=‘article-banner-mobile’ count=“1″]

Zatím žádná grid girl nepotvrdila, že jí někdo obtěžoval, ale co není, může být. Možná se ještě dočkáme masivní vlny vzpomínek, jak to dnes chodí. Minimálně na Jamese Hunta by si dalo něco vytáhnout, vždyť to není tak dávno…

Feministická veřejnost naopak tleská a doufá, že zákaz grid girls se bude lavinovitě šířit a pronikne i do jiných sportovních odvětví – už žádné holky na cyklistických závodech, boxu a kdoví kde ještě. Možná je už políčeno i na roztleskávačky. Zatím děvčata skončila i na soutěžích v šipkách a na anglickém okruhu Silverstone.

V roce 2015 se na VC v Monte Carlu představily Grid boys. Jen jednou – odpor byl absolutní. Společenské normy dnešní doby jsou podle nového vedení F1 někde jinde a tak můžeme na jeden ze symbolů formule už jen vzpomínat. Alespoň v zákulisí formule, v jednotlivých stájích a sponzorských stanech hostesky zůstanou.

Některé tradice přežívají a vědomě se udržují, jiné odchází do zapomenutí. Jak to bude se zrušením grid girls ukáže čas. Možná se vrátí, možná je nahradí… kdo, co? Ano, je možné, že každá VC se vypořádá s výzvou, koho postavit k monopostům na start kreativně – na první VC v sezoně v Austrálii to budou klokani, na VC Japonska roboti, na VC Bahrajnu něco v burce, na VC Ruska matrjošky, na VC USA 3D projekce, na VC Itálie špagetové božstvo a tak dál, a tak dál. Máte tip na VC Německa?

[article id=727]

Zdroj foto: kunalsf1blog.com, yahoosports.com, theweek.co.uk, foxsportsasia.com, zochagroup.com,

rachf1.com, cbsdetroit.com, f1fanatic.co.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *