Ostrov Man, leží mezi Británií a Irskem a dodnes je trochu svébytnou komunitou, která si ráda určuje vlastní pravidla. Ty stály i při vzniku motocyklových závodů v roce 1907. V té době byla v Británii nejvyšší povolená rychlost pro závody 50 km/hod. Na ostrově Man si ji určili na 70 km/hod a jelo se.

Jezdí se dodnes – trať „zabiják“ má skoro 60 kilometrů a je kombinací okresních silniček s přejezdy přes vesničky a města. Základním bezpečnostním prvkem je balík slámy. Ostrovní počasí si také rádo dělá své –  někdy je část trati v mlze, nebo se jede přes déšť i slunce. Trať je extrémně nerovná a motorky často letí desítky metrů vzduchem. Ne vždy to dopadne dobře – Tourist Trophy má od svého vzniku víc jak 250 obětí z řad jezdců a diváků. Jejich pozůstalí často v nekrolozích uvádějí, že si závodníci splnili svůj sen a z motocyklového pekla šli rovnou do nebe.

Průměrná rychlost na trati dosahuje úctyhodných 205 km/h, rychlostní rekord drží John McGuinness který okruh přejel ve zdraví za neuvěřitelných 17 minut, 29 sekund a 26 setin sekundy.

V letech 1949 až 1976 byl Isle of Man TT součástí série závodů Motorcycle Grand Prix World Championship organizovaného Mezinárodní federací motocyklistů. Pověst trati ale začala škodit samotné federaci a ta odtáhla do Británie na bezpečnější okruhy. Kromě toho se jezdci tohoto seriálu nechávali slyšet, že nejsou šílenci, aby něco takového jeli.

Pravé srdcaře – šílence na motocyklech, však neodradí nic a Tourist Trophy na ostrově Man se jezdí samozřejmě dodnes. Na přelomu května a června se na ostrov sjedou milovníci adrenalinu za hranou, první týden na trati trénují, další týden se jezdí závody v několika kategoriích na sedm kol. Zvlášť oblíbená je „Mad Sunday“ – den kdy si trať může projet kdokoliv. V celé historii závodů od roku 1907 je jako zjevení rok 1984jen v tomto roce byly závody bez obětí.

[article id=4265]

Závod Isle of Man TT je dnes respektovaným gigantickým motocyklovým cirkusem a pro místní skvělým byznysem. Narvané penziony, placené hlediště v místě nejnebezpečnějších zatáček a skoků, přímé přenosy a tak dál. Jedním z hlavních sponzorů závodů je sázková kancelář. Vsadit si můžete i na počet obětí. Kdo vyhrál letos? Každý, kdo tipoval: tři. Pozdravujeme do motocyklového nebe.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *