S podobně bizarním zákonem je dnes v USA už jen New Jersey. Oba státy na přelomu padesátých let 20. století přijaly zákony, které nařizují čepováni pohonných hmot jen vyškoleným osobám. Zákonodárci tehdy považovali manipulaci s vysoce hořlavým benzinem za nebezpečnou a měl by ji provádět jen vyškolený personál. Což je v podstatě pravda, ale zbytek světa to risknul.

Řidiči v Oregonu a New Jersey potřebovali jen trefit na benzinku a pak z okýnka vystrčit kreditku, nebo cash. Několik generací řidičů vůbec nemuselo řešit, co a jak s tankovací pistolí dělat. Teď jsou v šoku a stěžují si, protože si musí tankovat sami. Zejména starší ročníky absolutně odmítají vystupovat, něco někam zasouvat a ještě složitě platit. Tvrdí, že Oregon přišel o jednu ze svých výsad.

Provozovatelé čerpacích stanic jsou naopak rádi. Zejména v malých městech pod 40 000 obyvatel, kde se zákon uplatňuje již nemusí být nonstop v pozoru a čekat na jednoho řidiče za noc. Dosavadní zákon neumožňoval ani mít benzín doma v kůlně. Stejně tak bylo trestné vzít na benzínce hadici do vlastních rukou, za to se platila pokuta. Na malých městech se často se stávalo, že si na zavřenou benzínku musela policie odvézt obsluhu, jen aby načepovala do jednoho auta.

Zprovoznění samoobslužných benzinek mnozí vítají (to jen aby jsme neměli všechny řidiče z Oregonu za naprosté idioty). Všichni ale bojují se samoobslužným placením a terminály na cash a kreditky, které v životě neviděli. K tomu ještě výběr paliva, nastavování množství, vyťukávání pin, placení. A hlavně – musí se vystoupit z auta! Pro někoho, kdo předtím jen zařval od volantu kolik a za kolik je to naprostý šok. Kromě toho všem benzín a nafta smrdí a nikdy k ní nemuseli být tak blízko. A prý se přitom nesmí kouřit.

Událost se líbí médiím. První týdny po zavedení zákona každá lokální stanice přinášela reportáže o rozzlobených řidičích. Na webu se začaly objevovat videonávody jak na to, a pár podnikavců už nabízí kurzy tankování. Odbory ječí o rušení pracovních míst. Obsluha čerpacích stanic odchází do historie asi tak jako obsluha výtahů. Tenhle mediální řev nejvíc podporují stávající sítě oregonských čerpacích stanic. Proč? Jde o peníze. Změněný zákon může do státu přilákat jiné sítě čerpaček, které budou výrazně levnější.

Veřejnost mimo Oregon se zatím může umlátit smíchy a lidová tvořivost má co zpracovávat. Někdy to jde i bez phototoshopu, stačí přijít na benzinku a natočit někoho, kdo tankuje poprvé. Zábava zaručena. 3,5 milionů obyvatel tohoto státu je teď za hlavní hvězdy amerického internetu. Hrdí řidiči v New Jersey zatím s hrůzou sledují, co je za několik let čeká.

https://www.youtube.com/watch?v=eXvZ4dR3nlk

V Kalifornii byla otevřena první samoobslužná čerpací stanice v roce 1947. V Oregonu o 71 let později. Pokrok se nezastaví ani v USA. Co přijde dál? Konec drive in ve fast foodech? Nebo se zruší autokina? To by už bylo v Americe zaděláno na občanskou válku. Z auta se přece kvůli nějakým blbostem jen tak nevystupuje. Máte to taky tak?

 

Zdroj foto: ebay.com.au, nwnewsnetwork.org, farmcollector.com, ebaumsworld.com, thatoregonlife.com, craveonline.com, wutqfm.com

Kategorie: Novinky

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *