Země vycházejícího slunce je plná bizarností. Od domácích robotů, přes hentai, ulítlé televizní soutěže, automaty na použitá tanga, nebo sumo zápasníky, o které se perou japonské Missky. Mnoho místních stylistických kultů a jiných divočin vychází ze spojení dokonalé techniky a šílené barevné dekorativnosti. Dekotora je v tomhle doslova největší. Je to zkrácený výraz pro dekorování nákladních automobilů. Teda, spíše předělávek za desetisíce dolarů, kdy se náklaďák změní na halucinogenní výjev s tisíci led zářivkami, neony a desítkami kilogramů stříbrného a zlatého chromu. Dekotorská kultura kamiónů je jedním z nejživějších příkladů japonského bizáru. Šílenství vytváření dekoračních náklaďáku začal seriál Torakku Yarō z roku 1975.

Hlavní hrdinové seriálu jsou nejen kamioňáci, ale také fascinující vyšperkované trucky. Něco jako když přichází Chuck Norris a s ním i zákon. Seriál fascinoval celé Japonsko a řidiči si dle možností začali své trucky upravovat. Vše musí svítit a blikat tak, aby se stydělo i Las Vegas.

[banner group=‘article-banner’]

[article id=2206]

Postupem času si už vyznavači kultu nepředělávali svá pracovní auta, ale začali nakupovat náklaďáky jen a jen pro Dekotoru. Některé kousky dosáhly takové úrovně, že je vystavují muzea a říká se jim „Art Trucks“. Vycházejí o nich výpravné publikace a rozebírají je teoretici umění.

Náklady na úpravu kamiónů často několikrát převyšují jejich pořizovací cenu. Upravuje se i interiér, kde musí být hodně světla, zlata, stříbra a jen nejkvalitnější materiály. Jeden z dekotoristů má například interiér kabiny kompletně od Louis Vuittona. Úpravci automobilů jsou považováni za umělce a srazy dekotoristů jsou vedeny jako kulturní akce. Města se o ně perou. Fascinující jsou kolony Dekotor při nočních projížďkách. Vidět tohle ve zpětném zrcátku máte dojem, že fakt už přiletěli, nebo že s lysohlávkama končíte.

Dekotora je v Japonsku samostatný kultovní kulturní směr se svými animáky, časopisy, weby, galeriemi a Dekotora-cony. Špičkové vozidlo se vymazluje několik let, někdy i desetiletí. Jsou v něm vždy nejmodernější technologie. Kultovní auta mají svá jména a prodávají se v dražbách za ceny přes čtvrt milionu dolarů.

V Japonsku to jsou technologické celebrity 21. století. Jejich tvůrci a řidiči často připomínají svoje duchovní propojení se strojem. Proti těmto monstrům jsou i Transformers hadr. Bumblebeeho si seženete tak 1:75, zatímco Dekotora je reálné zjevení s platným techničákem.

Také tento kult nechápete? Nebo se v japonské bizarnosti vyžíváte? Tak obdivujte a šetřete na letenku do Japonska.

[article id=2355]

Zdroj foto: voyapon.com, redudckpost.com, thewealthbuilding.cz, takuminosekai.com, cnn.com, electronicbeats.net,

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *