Nedávno jsme pro vás měli článek o Cadillac Ranch. Myslíte si, že to bylo všechno? Tak to rozhodně ne! Amerika je plná bizarností a to i těch automobilových. Dnes se podíváme na tu možná nejpodivnější. V Nebrasce totiž existuje přesná kopie Stonehenge, vytvořená z aut.

Tuto podivnost má na svědomí jistý Jim Reinders. Od mládí jej přitahovaly experimenty s uměním. Při svém pobytu v Anglii dostal příležitost studovat strukturu a proporce originálního Stonehenge.

Carhenge vznikl jako památník Jimovo zesnulému otci. Na jeho pohřbu v roce 1982 se diskutovalo a diskutovalo, až byl nápad na památník v podobě kopie Stonehenge na světě. Rodinní příslušníci se mezi s sebou domluvili, že přesně za pět let se sejdou a památník postaví. A tak se v červnu roku 1987 pustilo celkem 35 lidí do práce. ‚‚Stálo nás to hodně krve, potu a piva’’, říká Jim.

Carhenge byl slavnostně otevřen při letním lunovrtu téhož roku. Vzduchem létalo šampaňské, poezie, písně a divadelní hra, hraná všemi členy rodiny. Oslavovalo se 39 automobilů, poskládaných přesně tak, jako kameny na Stonehenge. Celá socha má průměr 29 metrů a má šedou barvu. Role Heel Stone (osamocený kámen, stojící před vstupem do Stonehenge) se zhostil Cadillac z roku 1962.

Stejně jako Cadillac Ranch, i Carhenge inspiruje řadu umělců. Objevuje se ve filmech, videoklipech a natočil se o něm dokonce i dokument. Kolem Carhenge následně vznikly i další automobilové sochy. Za zmínku stojí učitě Ford Seasons, odkazující na Vivaldiho Four Seasons. Jak už název naznačuje, skulptura se vytvářela pouze z Fordů a poukazuje na sezónní změny počasí v Nebrasce při pěstování pšenice.

Od roku 2006 je nedaleko zřízeno centrum návštěvníků. Z Carhenge je tak bezva tip na výlet po Americe. A jedna zajímavost na konec. Pod Carhenge jsou pohřbena tři auta. Je u nich cedule, na které stojí: ‚‚Zde leží ostatky tří aut, které nám věrně sloužily, zatímco Detroit spal. Nyní je Detroit vzhůru a Amerika je opět skvělá’’.

Jo, Make America Great Again a navštivte Carhenge. Pak nám můžete povyprávět…


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *