Za vším byla vize motoristického fanatika pana Snegoně, který měl zkušenosti s malými off roadovými okruhy. A měl taky velký sen. Našel pro něj investora a mohl ho realizovat. Projekt okruhu navrhl rakouský architekt Hans Roth, který je také autorem několika obdobných projektů v Rakousku a Maďarsku. Absolutním pozitivem okruhu je jeho poloha –  Orechová Potôň je asi 35 kilometrů od Bratislavy, tedy kousek od Maďarska i Rakouska. Od začátku počítali tvůrci okruhu se zájmem motoristů z těchto zemí. Je to blízko a je to levnější, to je jasné. Jezdí se na něm hodně lokálních seriálů ze všech okolních krajin.

Okruh se budoval v absolutní tichosti, bez podpory médií. Proč? Několik podobných projektů na Slovensku skončilo záhy po jejich představení. Ne pro odpor místních, ale pro následný ryk aktivistů a ochránců všeho.

Vesnice s výstavbou souhlasila a otevření okruhu jí prospělo – ve vesnici přibyly penziony, restaurace a další služby. Jasně, že se občas nadává na hluk z okruhu, je ho slyšet i na nedalekém Malém Dunaji, ale existence okruhu jako takového vykazuje vždy víc pozitiv. Slovakia Ring byl slavnostně otevřen v roce 2010, v roce 2012 přibyla i off radová dráha. Délka silničního okruhu při nejdelší variantě je 5 922 m, šířka tratě je 12 m, cílová rovinka má 900 m se šířkou 20 m.

Okruh splňuje kritéria FIM a FIA pro pořádání významných mezinárodních motoristických akcí, díky čemuž je místem konání každoročních světových akcí jako: FIA WTCC, FIA GT Series, ADAC GT Masters, Velká cena ČR silničních automobilů, Alpe Adria Championship. V roce 2017 hostí například Mistrovství světa vytrvalostních závodů silničních motocyklů (FIM EWC) nebo FIA ETRC – Mistrovství Evropy tahačů na okruhu.

Slovakia Ring ale nabízí i další služby – od školy smyku až po jízdu na okruhu v závodních speciálech, nebo i v tom vašem vlastním. Pořádají se zde i závody veteránů a cyklistické závody.

[article id=2417]

Kraj na jihu Slovenska – Žitný ostrov, má jednoduše k dispozici malý motoristický sen.

A je na dosah: do Bratislavy se dostanete po dálnici a pak musíte jet směr Dunajská Středa, z které je odbočka na Orechovú Potôň a Slovakia Ring. Pozor, cesta z Bratislavy na Dunajskou Středu je přecpaná okreska a vjezdy do vesnice jsou asi tři. Zaručeně si užijete motoristické peklo před příjezdem do ráje. Ale stojí to za to!

Zdroj foto: autosportfoto.sk, origo.hu, unitedlife.sk, slovakiaring.sk 

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *