V USA se po druhé světové válce uvolnily obrovské výrobní kapacity a veřejnost tak očekávala nová a progresivní auta. Za války na ně nebyl čas ani finance, to je jasné. Vláda navíc nabízela pro nové výrobce finanční pobídky, takže nově vzniknuvších značek najednou bylo jako hub po dešti. Jedním z úžasných konceptů a aut s příslibem posla z budoucnosti byl i Trucker 48 od konstruktéra a podnikatele Prestona Tuckera.

Při tomhle autě se „podělalo“ skoro všechno, co se dalo. Na papíře to byl jedinečný unikát, který opravdu předběhl svou dobu. Škoda, že ho jeho doba neuměla vyrobit.

[box]Trucker se jen vyvíjel, ale v USA se už rozběhla reklamní kampaň a přijímaly se objednávky i s finanční zálohou.[/box]

Poznávacím znamením auta byl třetí světlomet ve středu kapoty, který se měl aktivovat při úhlu natočení větší než 10 stupňů, aby osvítil cestu. Zásadní bylo uložení motoru za zadní nápravou, na samostatném pomocném rámu, který byl zajištěn pouze šesti šrouby. Celý hnací systém tak mohl být během několika minut vytažen z vozu. Trucker měl představu, že se motory budou půjčovat, nebo měnit podle potřeby výkonu.

Řídící skříň se nacházela za přední nápravou, aby chránila řidiče před nehodou. Palubní deska byla z bezpečnostních důvodů vycpána, přední sklo bylo vyrobeno z odolného skla a navrženo tak, aby vypadlo při nárazu. Navíc se uvažovalo o kotoučových brzdách, vstřikování paliva a samolepících pneumatikách.

[article id=1370]

Trucker se teprve vyvíjel, ale v USA se už rozběhla reklamní kampaň a přijímaly se objednávky i s finanční zálohou.  V roce 1947 byl představen prototyp. Média si na něm zgustla. Popisovali ho jako monstrum. Sílel i tlak konkurenčních zavedených automobilek, kterým lezl David Trucker do zelí. Množství inovací, které se ještě neuměli vyrobit, ani nebyl čas na jejich testování, toto auto zkrátka zavalily. Nestíhali se plnit objednávky. Nakonec se vyrobilo jen 50 kusů automobilů. Preston Trucker byl obviněn z podvodu a v roce 1949 svůj podnik zavřel.

Toto auto nicméně zůstalo legendou a o jakýkoliv kousek je dodnes obrovský zájem. Před pár lety byl jeden Tucker 48 „Torpedo“ prodán za skoro 3 miliony dolarů. Auto se nepovedlo, vznikl klenot.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *