Otevřít dveře do archivní garáže Porsche a objevit pět nejhlasitějších aut s měřičem decibelů v ruce. To zní jako fajn strávené odpoledne. Ani není divu, že všechny měřené vozy nejsou legální, ale brázdily světové dráhy těch nejlepších závodů. Postupně si je teď představíme.

Například takové Porsche 911 SC  „Safari“ umělo jezdit dvě stě po šotolině a umělo vyjezdit zatraceně rychle 110 litrovou nádrž. Dva z těchto vozů se účastnily East African Safari Rally. Jeden z nich trefil obrovský kámen schovaný v blátě, i tak ale dohnal ztrátu a umístil se druhý. Porsche 911 RSR zase patří mezi ty nejextrémnější závodní Porsche. Teritorium těchto vozů jsou většinou vytrvalostní okruhové závody, a to včetně 24 hodin Le Mans.

Co rozhodně stojí za pozornost je Porsche 804. Je to totiž vůz Formule 1, který vznikl v roce 1962 a v témže roce dokonce získal vítězství při francouzské Grand Prix. Za zády řidiče má plochý vzduchem chlazený osmiválec, který produkuje výkon 130 kW (180 koní).

A nakonec samozřejmě to nejlepší a nejhlasitější. Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1 z roku 1974. Turbem přeplňovaný plochý šestiválec produkuje výkon 373 kW (500 koní). Točí se až do 8 000 ot/min, z 0 na 100 zrychlí za 3,2 sekundy a akceleruje až do 300 km/h. To vše v autě vážícím pouze 820 kilogramů! Tomuhle krasavci naměřili 138,1 decibelů! Všechny si je můžete poslechnout hned tady dole…

Redakce Vehiklo Ventil

Kategorie: Video

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *