Nervní obchodní cestující David Mann jede ve svém Plymouthu přes Arizonu a cestou se zařadí za omlácenou rezavou nákladní cisternu. Řidič kamionu mu rukou ukáže, aby ho předjel, v protisměru ale jede auto. Tak začíná šílený souboj dvou aut, kde jde opravdu o život. Řidič kamionu si s červeným osobákem hraje, předvádí mu několik možností jak umřít za volantem a silniční duel spěje až do katastrofického finále.

[box]Čím je film starší, tím se stává kultovnějším… A to i jeho hlavní hrdina – záporák.[/box]

Spielberg točil film Duel původně pro televizi, když jej ale viděli šéfové z Universalu, pustili ještě trochu peněz, aby film naplnil 90 minutovou stopáž a mohl do kin. Spielberg natočil film za 14 dní a stál 450 000 dolarů. Vydělal sedm milionů.

Duelu opravdu vévodí hnusná omlácená cisterna a pak ještě jeden zásadní fór: řidiče Plymouthu sledujeme pořád, ale řidiče kamionu nevidíme nikdy. Přesněji – na začátku filmu vidíme jeho kynoucí ruku, pak ve scéně na benzínce v podhledu jeho nohy okopávající pneumatiky smrtícího monstra a ve finále jeho krev na volantu. Zjeví se ještě v jedné poťouchlé scéně, ale tu si najděte.

Spielberg hledal kamion, kterého kabina připomíná lidskou tvář a našel cisternu Peterbilt od původního amerického výrobce traktorů. Rozpočet umožnil koupit dvě cisterny, po jeho navýšení se dokoupila ještě jedna – Peterbilt 351 z roku 1964. V té době se o digitálních tricích mohlo všem jen zdát a tak byl jeden Peterbilt 281 určen už dopředu k zániku na konci filmu. Na vše byl jenom jeden záběr, mechanické zařízení na ovládání kamionu selhalo a tak musel jeho řidič, kaskadér, vyskočit z kabiny v poslední vteřině před pádem kamionu do propasti. Na opravu ovládání nebyl čas.

[banner group=‘article-banner’ count=“1″]

[banner group=‘article-banner-mobile’ count=“1″]

 

 

Kamion byl upraven na vyšší rychlost a fajnšmekři na něm najdou zajímavost, co už není – zpětné zrcátko na chladiči, kterým řidič kontroluje kouř z kolmého výfuku za kabinou. Ve filmu je mimoděk zaznamenána změna dopravního značení v USA – bílé silniční pruhy se přemalovávaly na žluté, v některých záběrech tedy mění barvy.

Čím je film starší, tím se stává kultovnějším, a to i jeho hlavní hrdina. Jeden kamión byl zničen při natáčení, druhý si ještě zahrál v několika klipech a pak byl sešrotován. A ten poslední?

Kamióňák Neil Losasso ho hledal 30 let a v roce 2005 našel na nějakém zaprášeném dvorku a koupil. Truck Peterbilt 281 stojí zrekonstruovaný před jeho domem v Burbanku v Kalifornii. Losasso se na něm občas projede a sousedi tvrdí, že kamion budí hrůzu dodnes. Prostě velký herec záporák. Přijede si pro cenu za celoživotní dílo do Karlových Varů?

[article id=737]


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *