Po New Yorku jezdí policie samozřejmě i v seriózních autech. Policisty ale můžete potkat také na kolech, koních, segwayech, nebo vysmívaných prapodivných tříkolkách. Právě ty teď nahrazuje Smart a pojme přesně dva štíhlounké muže zákona. Ředitelství NYPD objednalo 250 Smartů ForTwo s přeplňovaným tříválcem 0,9 l o výkonu 66 kW a prvních sto kousků již jezdí po městě. NYPD používá více jak 9 000 automobilů, 250 drobečků se mezi nimi ztratí. No zatím tedy spíš vyčnívají z davu.

Policie už delší dobu řeší možnosti rychlého přesunu, který zaplněné ulice někdy prostě neumožňují. Proto hledala co nejmenší vozítka, která projedou i přes park, chodník a dají zkratku přes podchod, nebo pasáž. V porovnáni s koněm, nebo Segwayem je dvoumístní Smart docela luxus, navíc s klimatizací. Kromě toho má všechny znaky správňáckého policejního auta – od klasických modrých pruhů a nápisů až po LED majáky a houkačky. Vešla se i navigace a vysílačka. Policie si pochvaluje také cenu – 13 000 dolarů za kus, no nekup to!

[banner group=‘article-banner’]

Bulvár se spojení drobečků a policie vysmívá – píše o ztrátě respektu. Policejní mluvčí ale vidí pozitiva. Newyorkská policie se chce stát lidštější a bližší lidem a tato auta tomu napomáhají. Lidé se s nimi fotí, líbají je, jsou prostě „cool“ a „cute“. Řešilo se ale i několik incidentů s opilci, kteří je chtěli odnést.

Policejní Smarty hlídkují v běžném provozu, u škol a v parcích. V Central parku si už na ně běžci zvykli a už je to dlouho, co o ně někdo zakopl. Praktičnost, cena a ekonomika provozu vedly k tomu, že o policejních Smartech uvažují další americká města. V nejbližších letech přibudou i čistě elektrické verze. A prý se velmi těší i dealeři dobrůtek do nosánku, převážející zboží po staru, v Hummerech.

Zaslouží si Smarty i naše policie? Nebo by to u nás mohli být i vládní vozy? Speciální model Smart ForZero?

[article id=2853]

Zdroj foto: smart-magazine.com, mercedesblog.com, digitaltrends.com, www1.nyc.gov

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *