Plovoucí mikrobus u nás staví divize v Británii registrované firmy Enjoy Tech Limited. Stojí za ní investor, který český nápad financuje. Snad si to nerozmyslí. Základem obojživelníku je pořádně vykuchaný Mercedes-Benz Sprinter. Podvozek je přizpůsoben tak, aby vytvořil lodní trup. Potom se silniční mikrobus přestavuje na vodní mikrobus tak, jako kdyby se stavěla jachta. Podlaha je z teakového dřeva. Nápravy, řízení, kardanová hřídel, výfuk, přední světla a další prvky jsou chráněny před vodou.

Klimatizační kondenzory jsou umístěny nad řidičem. Klimatizaci tedy lze spustit i na vodní hladině, kdyby začalo být na palubě horko. Přední chladič motoru je ve vodě ochlazován vodou. Pod plavidlem jsou servisní víka. Jejich odolnost proti tlaku je 8 bar a vodotěsné jsou také všechny prostupy řízení. Pochopitelně. Vše ovládá originální software – otáčením volantu se vyvažuje vzájemný tah lodních motorů, čím se mikrobus na vodě řídí.

[banner group=‘article-banner’]

Lahůdka pro řidiče/námořníky je dlouhá 7,2 metru. Na palubě se pohodlně usadí 12 námořníků včetně kapitána. Motor pro jízdu na souši má výkon 95 kW, 3800/min, lodní pohon je hydraulický o síle 2×4,2 kN. Maximální rychlost mimo vodu je 90 km/h, na vodě 6,5 km/h. Každého námořníka potěší, že plovoucí bus splňuje emisní třídu Euro 6 a tak nebude torpédovaný žádnou ponorkou z Bruselu.

Celý projekt vypadá lákavě a první prototyp byl na vodě už loňské léto. Firma připravuje i šestikolovou verzi, která k vodě dojede přes hory a doly. Mikrobus má skvělou výhodu ve své délce, protože může v klidu do města. Přímo před hotel a bohatý šejk si ho dá do garáže bez toho, aniž by poškrábal nějaké Lamborghini.

Právě na Blízkém východě vidí firma nejvíc možných klientů. Do obojživelníka se vejde průměrná arabská rodina. Může být zajímavý i pro hotelové resorty a pomáhat jako luxusní záchrana při povodních po bouřkách. Divíte se povodním v těchto oblastech? No, je to tak, ale málo se o nich ví. Saudská Arábie například zakázala focení a šíření fotek z podobných událostí. Ministerstvo turismu je považuje za poškozování obrazu krajiny a může se za to jít až na 1 rok do vězení. Nebo vám useknou objektiv.

Zájem o plovoucí mikrobusy bude ale jistě celosvětový. Cena za luxusní plovoucí unikát začíná na devíti milionech korun a každý mikrobus se staví na míru podle přání klienta. Pro porovnání – cena za neplovoucí Mercedes-Benz Sprinter začíná nad jedním milionem korun. Svezli byste se? Nebo přemýšlíte o tom, koho dostat na palubu a pak ho poslat po proudu k vodopádu? Budete to parkovat v garáži nebo v přístavu?

[article id=2332]

Zdroj foto: enjoytechlimited.com, flickr.com, citypassguide.com, visitguam.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *