Již v 16 letech se naučil řídit auto a v osmnácti se po absolvování autoškoly stal členem Automotoklubu a začal soutěžit v závodech automobilů. Roku 1952 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1972-73 byl nominován do Československého reprezentačního družstva v automobilových závodech na okruzích. Roku 1974 závodní činnost ukončil, ale svou zkušenost automobilového závodníka využil při své další tvorbě. Jako malíř zaujal svým hyperrealismem, technickou dovedností a tematikou automobilových závodů a aut jako takových. Často výtvarně zpracovával i jednotlivé části aut. Neváhal ani vystavovat torza motorů.

Není to však jen malíř. Často spolupracoval i s filmaři. Jako výtvarník se podílel na 111 filmech. Ano, on je autorem kostýmů pro Formanovho Amadea, dostal za ně v roce 1984 Oscara.  Za kostýmy pro další Formanův film Valmont byl rovněž nominován na Oscara a obdržel cenu Francouzské filmové akademie César. Stal se členem i Americké filmové akademie.

[banner group=‘article-banner’]

V roce 1987 svá výtvarná díla i kostýmní návrhy vystavoval ve Washingtonu, na IV. bienále scénografie v Lincoln Center v New Yorku, v Indianopolis a v Sydney v Austrálii.

[article id=3125]

Film Upír z Feratu  z roku 1981 režiséra Juraje Herze zná každý. Ne každý ale ví, že upírské auto, původně prototyp Škoda Supersport postavené na podvozku Škody 110, bylo pro film upraveno podle Pištěkových návrhů. Autu přidal zadní spojler, přelakoval ho z bílé na černou a upravil světlomety. Původní model Super Sportu byl vystaven v roce 1972 na autosalonu v Bruselu.

 

Ano a Theodor Pištěk navrhl i uniformy hradní stráže.

Celý život ho provází láska k autům, miluje značku Porsche. Tvorba Theodora Pištěka je jedna velká jízda, která stojí za připomenutí a zhlédnutí.

[article id=149]


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *