Jsem tak moc rád, že se konečně něco začalo dít. Po NürBURGERingu se prohání dva testovací Chirony a americká továrna Hennessey oznámila pravděpodobný termín, při kterém se se svým hypersportem F5 pokusí překonat onu magickou hranici tří set mil. V češtině to je 480 km/h, což je shodou okolností i teoretická maximálka Chironu.

Zatímco seriová výroba se plánuje až na konec příštího roku, na prvním kousku se pracuje už teď a právě on byl měl být tím rekordmanem.

Dle slov mluvčího automobilky Hennessey pro časopis Automobile: „Je to pro nás velký, nebezpečný a odvážný úkol. Když se nám jeden úkol povede, hned hledáme další horu ke zdolání. Děláme tohle nějakých 27, 28 let. Víme, jak jezdit rychle. Tenkrát v roce 2014 to bylo prostě: Oukej porazili jsme Bugatti s Venomem GT, co je tady další velké číslo? Do čeho se máme pustit?“

No, asi se máme na co těšit. Už jenom pro to, že pod kapotou F5 je osmilitrová V8, která produkuje jeden tisíc a šest set koní. Koeficient odporu činí 0,33, což je téměř stejná hodnota, jako mělo Ferrari F40 a jak by asi to jelo, kdyby mělo pod kapotou tolik koní? Samozřejmě Američané se nesoustředí pouze na obrovský výkon a tak mají po ruce taky spoustu karbonu a počítačů.

Pokus o rekord se pravděpodobně uskuteční někde v rodném Texasu. Jak to dopadne teď můžeme jenom hádat. Jasné ale je, že bude na co koukat!

Vladimír Kadera


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *