Měl za sebou jen několik televizních rolí a jeden do kin uvedený film – Na východ od ráje režiséra Elia Kazana. Role Cala Traska v tomto filmu z něj udělala symbol své generace. V padesátých letech dvacátého století byla vášeň filmových hvězd pro rychlá auta přímo povinností. Mnozí jedinci jezdili automobilové závody, stejně tak i James Dean. Filmový producenti si proto ve smlouvách vynucovali klauzule, že herec v průběhu natáčení nesmí závodit.

James Dean měl za sebou natáčení dalších dvou filmů – Rebel bez příčiny a Obr. Mohl zase závodit. Objednal si speciál Lotus Mk10 v té době s progresivní novinkou – kotoučovými brzdami. Výrobce nestíhal, tak Dean sáhl po tom, co bylo k dispozici. Koupil stříbrné Porsche 550 Spyder, dal si na něj namalovat číslo 130 a nad zadní nárazník jméno své budoucí „rakve“ „Little Bastard“.

 

Z dnešního pohledu jde o vskutku krásné auto, co se týče designu. Co se týče bezpečnosti ve spojení s agresivní jízdou, jde o jasný lístek do hrobu. Bezpečnostní normy pro závodní okruhy a auta byla v padesátých letech naprosto minimální. Závodění považovala veřejnost za riziko na hraně smrti. Několik let po II. světové válce čítající miliony obětí byl i pohled na smrt, jako takovou, jiný než dnes.

Malá stříbrná otevřená placka nevyvolávala sympatie ani u Deanových přátel a varovali ho před ní. Pojmenovaní na Malého bastarda divné pocity z auta jen umocňovaly. Herec Alec Guinness Deana před jízdou v autě varoval a tvrdil, že ho do týdne zabije. Porsche mělo být původně dovezeno přímo na závodní okruh Salinas v Kalifornii, Dean si ho ale chtěl vyzkoušet a dojet s ním rovnou na závod. Nebyl sám, podobně se rozhodlo několik dalších jezdců. Spolujezdcem byl jeho mechanik Rolf Wütherich. Cestou platili pokutu za překročení rychlosti a potkali několik dalších rozjařených závodníků, prostě Gumball 3000 v roce 1955.

Na křižovatce u kalifornského městečka Cholame Malý bastard naplnil proroctví – srazil se s Fordem Tudor 1950. Řidič Fordu později uvedl, že auto viděl až na poslední chvíli. Stříbrná nízká placka jedoucí po šedivé silnici rychlostí 137 km/h byla opravdu těžce rozeznatelná. Porsche po srážce vyletělo do vzduchu, mechanik Wütherich vypadl z auta a to mu zachránilo život. James Dean po havárii ještě žil, zemřel při převozu do nemocnice v Paso Robles.

Z Malé bestie zůstal vrak, který koupil fanda do aut George Barris. Chtěl z něj část rozprodat na náhradní díly a zbytek vystavovat jak memento a relikvii, to víte kšeft je kšeft.

Zde pokračuje mysteriózní příběh Malého bastarda: už při převozu vraku auto rozdrtilo jednomu z mechaniků nohu. Lékař Troy McHenry si z auta koupil motor a zabil se hned při první jízdě. Dvě kola z auta si koupil další závodník – obě praskla najednou při závodech – těžké zranění. Převodovku z vraku si do svého závodního speciálu namontoval William Eschrid, při závodech se převrátil a utrpěl vážná zranění. Zadní náprava z auta namontována v jiném speciálu jeho nového majitele zabila hned v prvních závodech.

Majitel vraku Barris Bastarda ho raději půjčil kalifornské dálniční hlídce, aby jej vystavovala jako výstražné memento pro řidiče. Auto bylo uložené do garáže spolu s dalšími vraky. Garáž vyhořela – jediné auto bez vážných poškození byl Malý bastard. Auto pak bylo několikrát vystavováno, při jednom převozu se vrak uvolnil z korby a spadl na řidiče George Barhuisa, kterého zabil. Celý incident na silnici způsobil i další smrtelnou nehodu.

[article id=180]

Media si samozřejmě událostí všímala a náležitě rozmazávala.  Auto – fantom svou existenci ukončilo stylově: cestou z výstavy z Los Angeles zpátky ke svému majiteli zmizelo ze zapečetěného kontejneru. Po Deanově smrti byly do kin uvedeny jeho poslední dva filmy – Rebel bez příčiny a Obr. James Dean byl za oba posmrtně nominován na Oscara a stal se definitivně legendou. Jak a kam mu při tom pomohl Malý bastard?

autor: Radek

Zdroj foto: fortitude.com, compassrosebooks.blogspot.sk, wheelsmagazine.com, timemagazine.com, oldpicz.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *