Jeho pravomoc nad brunejským sultanátem, bohatým na ropu a zemní plyn, poblíž severozápadního pobřeží Bornea vešla v platnost v roce 1967. Hassanal Bolkiah se stal 29 sultánem a pokračuje tak v díle svého otce. Se sultanátem přišlo i neuvěřitelné bohatství. Jen pro příklad: Když se mu vdávala jedna z dvanácti dcer, nakoupil pouze na její svatbu 70 vozů Rolls-Royce, Bentley a Maybach na vožení významných hostů. Sultán totiž kromě hraní badmintonu a kouření doutníků, propadl benzínovému šílenství.

V řeči peněz to znamená vlastnictví vozů v hodnotě přes 350 000 000 dolarů ( 7 miliard korun). Bolkiah vlastní přes 5 000 exotických automobilů, které má umístěné v obří garáži, ve které má každá značka svůj koutek. Nejoblíbenější sultánova značka je Rolls-Royce, těch má 600. Dále pak 300 Ferrari, 20 Koenigseggů, 11 kusů McLarenu F1 (ano, 11) a šestkrát závodní LeMans speciál Dauer Porsche 962. Samozřejmě to není vše a nikdo přesně neví, kolik, nebo co všechno tam vlastně je. Hlídači mají u vstupní brány připravený Rolls-Royce, aby se mohli po garáži pohybovat. Střídají se ve službách v nepřetržitém provozu a plat je skromných 200 000 dolarů. Týdně!

[article id=5149]

Hassanal si rád nechává vyrábět auta na zakázku přímo od automobilek. Například první SUV od Bentley, Dominator, se vyrobilo pouze pro jeho rodinu. Vzniklo pouze 6 kusů a to v roce 1996! Dávno před vozy jako Porsche Cayenne, nebo VW Touareg.

Rolls-Royce Silver Spur II pokrytý 24karátovým zlatem

Tuto už v základu velmi luxusní limuzínu britské automobilky si nechal vyrobit pro den své svatby. Je pokryta 24karátovým zlatem a stála 14 000 000 dolarů (280 000 000 korun)

Ferrari Mythos

Koncept Ferrari Mythos nebyl původně určen k prodeji. Ale i tak si nechal postavit rovnou dva kusy.

Mercedes Benz pokrytý 24karátovým zlatem

Ferrari FX

Na světě je pouze 9 exemplářů Ferrari FX. Šest z nich stojí v sultánově garáži. A stojí tam proto, že si je nechal sám vyrobit. Na podvozku modelu 512M je zakázkově vyrobená karoserie.

Aston Martin V8 Vantage Special Series II

Na světě jsou pouze tři. A hádejte pro koho je vyrobili.

Mercedes Benz S73 T AMG 

Ano, ani tento model nehledejte na inzercích. Upravený Mercedes W140 má vrchol motorové palety V12 7.3 litru. Vyrobeno jich bylo deset.

foto: italiaspeed, mercedesblog, youtube, supercars.net, mafiacars

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *