La Paz – Severní Yungas, Bolívie

„Death Road“ nebo-li „Silnice smrti“ – přesně tak se přezdívá 56 kilometrové silnici spojující hlavní město Bolívie s provincií Severní Yungas. Za děsivou přezdívkou stojí neméně děsivá statistika: průměrně zde v důsledku autonehody zahyne 200 až 500 lidí ročně. Není proto žádným překvapením, že už v roce 1995 byla označena za nejnebezpečnější silnici na světě. A jakým nástrahám musí čelit zdejší řidiči? Na Silnici smrti jsou běžné pády kamení, sesuvy půdy či vysoká prašnost, kvůli které řidič nedohlédne ani na kapotu vlastního auta. Cestu tvoří úzké serpentiny a co víc, je lemována prudkými srázy, které jsou dlouhé i několik kilometrů.

[banner group=’article-banner‘]

 

Horský tunel Guoliang, Čína

Další silnice je velmi specifická. Čím? Svým umístěním – místní obyvatelé z čínské vesnice Guoliang ji totiž vytesali do hory. Než se tak stalo, celá vesnice byla odříznuta od zbytku civilizace kvůli okolním horám. Ač se tento krok může zdát chytrým a praktickým, z čistě bezpečnostního hlediska je opak pravdou. Přestože silnice není až tak frekventovaná, i ona si vysloužila titul jedné z nejnebezpečnějších silnic na světě.

M56 – Silnice podél řeky Lena, Rusko

Další silnice nás přivádí do Ruska. Na této silnici vám sice smrt jen tak nehrozí, přesto se jedná o problémovou komunikaci. Dálnice se značením M56 je spojnicí mezi městy Skovorodino a Jakutsk, kde se průměrná teplota v zimě pohybuje kolem – 40 °C. Z toho důvodu zde cesty často zamrzají. Mráz ale není jediným nepřítelem místních motoristů. Jak můžete vidět na obrázku, po velkých deštích se na silnici objevuje jiný soupeř, se kterým jsou řidiči nuceni se utkat – bahno… Hodně bahna.

Dálnice Sichuan – Tibet, Čína

Vracíme se opět do Číny. Největším problémem této dálnice je vysoká nadmořská výška mezi čínským městem Čcheng-tu a Tibetem. Také tady jsou běžné sesuvy půdy a laviny. A teď se připoutejte, protože přichází další statistika: na každých 100 000 řidičů zde připadá 7 500 úmrtí! Důvodem jsou právě laviny, skalní skluzy a špatné povětrnostní vlivy.

Průsmyk Stelvio, Itálie

Mnozí tuto silnici označují jako nejkrásnější silnici v Evropě. Jedná se o nejvyšší dlážděný horský průsmyk ve východních Alpách a druhý největší v celých Alpách. S trochou představivosti vypadá průsmyk Stelvio jako dětská čmáranice na kopci. Nízké betonové bariéry, strmé srázy a ostré zatáčky představují výzvu i pro zkušené řidiče.

Ještě stále si myslíte, že díry v silnici jsou tím nejhorším, co vás na cestě může potkat?

V jakém autě byste se chtěli projet na Stelviu?

foto: Pitchards Pilgrimade, Best videos in the world, Place rating, People´s daily online, Mapio.net


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *