Za neuvěřitelným spojením byla snaha zahraničního podniku Motokov dobýt trhy na zlém imperialistickém západě. I přes slavná vítězství socializmu byl dolar prostě stokrát zajímavější než rubl. Navíc absolutní studená válka se na chvíli poněkud ohřála – Stalin byl po smrti a Nikita Chruščov v roce 1956 ve svém slavném projevu odsoudil jeho kult. Socialistický tábor se se západem objímat nemusel, ale obchodovat mohl.

[banner group=‘article-banner’]

Navíc AZNP Škoda Mladá Boleslav postavila na svou dobu skvělý automobil: roadster Škoda 450, odvozený ze Škody 440, zvané Spartak. Auto zaujalo i v zahraničí a Motokov se rozhodl dobýt trh v USA, kde si ještě někteří pamatovali mimořádný Tatraplán.

Reklama v Americe nejlíp prodávala ve spojení se slavnými jmény a tak Motokov oslovil Miss USA 1957 Charlotte Sheffield. Ta se Misskou stala za velice zábavních okolností. Původně v soutěži skončila druhá. Po finále vyšlo najevo, že původní vítězka Mary Gage byla vskutku pěkné kvítko – utajila že je nezletilá, rozvedená a má dvě děti. Titul Miss USA 1957 doputoval k Charlottě.

[article id=1226]

Po mnoha jednáních, do kterých se zapojila i československá ambasáda v USA, přišlo k domluvě a americká hvězda na několik dní navštívila ČSR. Rozhovory pro Rudé právo ale neposkytovala. Měla přísně vymezený program a fotit ji mohl jen jeden jediný fotograf. Tím byl Vilém Heckel, který už pro škodovku fotil. Jeho práce jsou dodnes vyhledávané, byl jedním z těch, kdo zaznamenal vznikající takzvaný “Bruselský styl“. Charlotu fotil na mnoha místech Prahy, mimo jiné i na Hradčanech. Kdo ví, jestli pan prezident Zápotocký koukal na tu krásu z okna.

Reklamní kampaň měla v USA obrovský úspěch a Motokovu se rychle posbíralo kolem 15 000 objednávek. Bohužel, posbíraly se i z jiných států a socialistická výroba pružně zkolabovala. Do USA bylo dodaných jen 405 automobilů. Soudruzi prostě na takové návaly nebyli zvyklí. I v Československu se na auto čekalo víc než půl roku, přitom se prodávalo za tehdy závratných 42 000 Kčs.

Modernizovaný nástupce Škody 450, Škoda Felicia pak byla autem, o který se opravdu zajímal celý motoristický svět a v socialistickém hospodářství lámal rekordy v exportu. Výroba to už zvládala.

Focení Škodovky s hvězdami pokračovalo i v malém a po našem – s dalšími Škodovkami pózovala tehdy slavná herečka Milena Dvorská.

Charlotte Sheffield přijala mormonskou víru, odstěhovala se do Salt Lake City a byla šťastnou matkou osmi dětí. Na návštěvu Československa nemohla zapomenout a snažila se zkontaktovat s autorem fotografií. Bohužel, nevědela, že Vilém Heckel, skvělý fotograf a také horolezec, zahynul v roce 1970 pod lavinou v Peru.

Záznam jejich setkání na jedinečných fotografiích je dodnes působivý, až fascinující. Kdy se to zopakuje s aktuální Miss USA a Škodou Citigo?

Zdroj foto: picssr.com, tresbohemes.com

[article id=1636]

Kategorie: Zajímavosti

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *