Stuttgartská automobilka letos slaví 70. narozeniny. Oslavy probíhají v průběhu celého roku po celém světě a nyní si Porsche naděluje zajímavý dárek. Postavili limitovanou edici legendárního bojovníka v závodech Le Mans – Porsche 935/78, kterému se přezdívalo „Moby Dick“. Světu se představil na motorsportové akci „Rennsport Reunion“ na okruhu Laguna Seca v Kalifornii. Znovuzrozená legenda vznikne v limitovaném počtu 77 kusů.

Pod kapotou se však neskrývá technologie z předminulých dekád, nýbrž technika z vrcholu nabídky modelu 911, GT2 RS. „Toto velkolepé auto je narozeninovým dárkem pro motoristické nadšence na celém světě od Porsche Motorsportt“, říká Dr. Frank-Steffen Walliser, víceprezident divize Porsche Motorsport. „Protože vůz není homologován, se inženýři a designéři nemuseli řídit obvyklými pravidly a měli tak svobodu ve vývoji.“

Vůz je určen na motoristické eventy na závodních tratích a pro soukromé dráhy. Na základech z Porsche 911 GT2 RS stojí aerodynamická karoserie s protáhlou zádí. Většina dílů exteriéru byla vyměněna, nebo doplněna o karbonové kompozity. Díky protáhlé karoserii dosahuje „Moby Dick“ délky 4,87 metrů a šířky 2,03 metrů. Některé detaily vozu však pochází i od závodních monopostů značky a bílá velryba jim tak skládá poctu. Zadní LED pásky umístěné na zadní části křídla pochází z Porsche 919 Hybrid LMP1. Boční zrcátka zase propůjčil model 911 RSR, vítěz Le Mans ve své kategorii.

Odkazy ale nekončí ani v interiéru. Například tlačítko na řadící páce je z laminátového dřeva a odkazuje tak na modely 917, 909 Bergspyder, nebo silniční supersport Carrera GT. Karbonový volant s digitální přístrojovou kaplí poskytlo Porsche 911 GT3 R, modelový rok 2019. Samozřejmostí je ochranná klec, skořepinové sedadlo a šestibodové bezpečnostní pásy. Za příplatek je možné osadit i sedadlo spolujezdce.

[article id=7077]

Pod kapotou je plochý šestiválec boxer o objemu 3.8 litru uložený vzadu, který dává každému Porsche jeho charakteristický zvuk a jízdní projev. Motor je navíc osazen dvěma turby – dohromady to vše dává 515 kW / 700 koní. Samozřejmostí je i perfektní rozložení váhy, která činí 1380 kg. Motor spojuje s řidičem sedmistupňová převodovka PDK s řazením pádly pod volantem. Pro zastavení z extrémních rychlostí slouží vpředu odvětrávané brzdové kotouče s průměrem 380 milimetrů. Vzadu 355 mm.

935 je vybaveno i systémem PSM (Porsche Stability Managment), který zahrnuje kontrolu trakce a ABS. Všechny asistenty lze samozřejmě vypnout a plně tak splynout se strojem. Základní cena je stanovena na 701 948 euro (při současném kurzu 18 091 633,- kč). Legendární „Moby Dick“ lze již objednat a první kousky se začnou předávat v červnu příštího roku na speciálních eventech.

Vladimír Kadera

Kategorie: Novinky

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *