Říkejte si v duchu seznam ikonických filmových aut. DeLorean, Kitt, oranžová Supra, Upír z Feratu, Homolkovo Embéčko, atd… Jak dlouho bude trvat než dojdete k Aston Martin DB5? Ikoně ikony britského filmového průmyslu. Co Sean Connery rozpoutal před více než 50 lety má své pokračovatele dodnes. Pokud jste mileniál, jako já, určitě si vybavujete úvodní honičku z filmu Zlaté Oko, kdy Pierce Brosnan nahání čarokrásnou Famke Janssenovovou aka Xenie Navachovovou v jejím červeném Ferrari F355. Hlavním hrdinou této honičky není ani Ferrari, ani Xenie a dokonce ani Bond. Hlavním hrdinou je tady Aston Martin DB5, se všemi Bond vychytávkami pod kapotou.

Při natáčení se použily celkem tři vozy. Jeden na natáčení záběrů zblízka a další dva na kaskadérské kousky při samotné honičce. Do aukce jde jeden z těch v akci. To znamená, že na prodej je v podstatě filmová hvězda! Kaskadérské vozy byly koupeny v zuboženém stavu a zachráněny v profesionální renovační dílně. Po natáčení se právě tento kousek účastnil všech promo akcí k filmu a později si ho Aston bral na výstavy, kde podporoval model DB7. Jo, a na výstavu v Los Angels v něm přijel Sir Stirling Moss.

V roce 2001 si jej koupil podnikatel Max Reid na aukci předmětů Jamese Bonda. Koupil si ho prý ze dvou důvodů. Jako skvělý dárek pro manželku a jako skvělou propagaci svého byznysu. Druhý kaskadérský vůz se použil pro další bondovky. Vidět jste ho mohli třeba ve Spectre, nebo Skyfall.

Aukce bude probíhat na letošním Goodwood festivalu a cena se očekává někde mezi 1 200 000 až 1 500 000 liber, (35 000 000 až 44 000 000 korun). To je 176 Fabií v základní výbavě. Život je tak nefér!

Napsal pro Vás: Vladimír Kadera


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *