Každá válka přináší bolestivé až absurdní momenty. Jedním z nich jsou i chorvatské obrněné traktory, autobusy a náklaďáky. Válka se Srbskem začala v roce 1991 a v jejich počátcích bojovala chorvatská armáda nejen s nepřítelem, ale i absolutním nedostatkem bojových vozidel. Ke slovu přišla improvizace v místních továrnách a dílnách. Začalo se obrňovat všechno co mělo kola a mohlo projet. Nepoužíval se jen pancíř, ale i beton, nebo písek mezi dvěma vrstvami kovových plátů. V obrněná monstra se měnily buldozery, traktory, autobusy a nákladní automobily včetně několika náklaďáků Tatra 138.

Asi nejbizarnějšími byli obrněné traktory, kterým místní přezdívali „Staško“. Vyráběla je v Rijece továrna Torpedo Factory z bagru GTR 75A s motorem o výkonu 70 koní.  Pro svou váhu byla maximální rychlost okolo 40 km/h. Nešlo jen o obrnění, vozidla se musela i bránit a některá proto byla vybavena protiletadlovým dělem a těžkým kulometem. V bojovém zjevení seděl řidič, střelec a mohlo převézt ještě 6 osob.

Srbská armáda a veřejnost se chorvatské bojové tvorbě nejdřív vysmívala, po dobití Vukovaru je prezentovala jako důkaz čistého zoufalství chorvatské armády. Brzo je ale smích přešel, obrněná monstra dokázala projet ostřelované cesty, převážela zásoby a zachraňovala raněné. K vozidlům z Rijeky přibyly i vozy z loděnice na ostrově Korčula, nebo od výrobce autobusů v Záhřebu. Vyráběly je i malé autodílny. Při standardní dodávce armádních obrněných vozidel, nebo přesunu bojových vozidel se jejich kolona dá dohledat, napadnout a zničit. Tito obrněnci se ale mohli vyrobit a objevit prakticky kdekoliv. Při závěrečné bitvě o Dubrovník několik obrněnců „Staško“ dokonce útočilo a tlačilo Srby z jejich pozic. Celkem se ve válce v Chorvatsku objevilo více než 250 bizarních obrněnců.

[banner group=‘article-banner’]

[article id=3500]

Monstra, která přežila celé peklo války jsou dnes soustřeďována a vystavována v Muzeu válečných zbraní ve městě Karlovac. I dnes se občas objeví nějaký zapomenutý obrněnec v rozpadlé hale, nebo v horské roklině. Muzeum je pečlivé sbírá a dohledává jejich historii.

Válka skončila v roce 1995, kdy v operaci „Bouře“ dobilo Chorvatsko s pomocí NATO všechna svoje původní území a vytyčilo hranice platné dodnes.

Při pohledu na tyto smutné pomníky války napadne každého vtip o sovětském traktoru, který opětoval střelbu a odletěl na základnu. Chorvatští bojovníci z plechu vznikali proto, aby zachraňovali životy. Spíš si připomeňme Werichovo „Válka je vůl“.

 Zdroj foto: povijest.net, jelenajuric.wordpress.com, lokalpatrioti-rijeka.com, slobodnaevropa.org

[article id=1473]


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *