Dnes na sekačkové klání dohlíží několik seriózních organizací a pravidelně se jezdí ve Velké Británii, USA a Austrálii. Závodníci už nepopíjí a reklamy jsou všude. V Británii se první závod jel už v roce 1968. Jen tak z hecu ho vymysleli členové Kriketového klubu v Ashtonu. Cílem bylo vysbírat peníze na charitu a provoz klubu. Závody vyhrála novinářka z Daily Mirror a pěkně barvitě o všem napsala. Po pár letech si to pamatovali i v hospodě ve Wisborough Green.

Ale ani to nebyl první závod na světě. Ten úplně první, o kterém se ví, se jel už v roce 1963 v USA ve městečku Twelve Mile v Indianě. Jasně, že se jelo 12 mil a pravidelně se jezdí dodnes, na Den nezávislosti.

[banner group=‘article-banner’]

Když vám schází Austrálie, tak tam začali farmáři závodně blbnout na sekačkách až v roce 1978. První zaznamenaný závod sekaček v Austrálii vznikl spontánně v pubu ve vesnici Harrietville, ve státě Victoria. Pět farmářů si to rozdalo na pastvinách a dodnes hrdě uvádějí, že na závodě byla polovina místních obyvatel – 100 lidí, 300 ovcí a 150 psů.

[article id=2512]

Na každém kontinentě se závody na sekačkách vyvíjejí trochu jinak. V Británii jsou poměrné benevolentní pravidla, jde hlavně o charitu a srandu. Někde se na vesnici v sobotu hraje fotbal, někde se jezdí na sekačkách. V Austrálii se vytvořilo několik klubů a ty mezi sebou soutěží na delších tratích. Toho se chytili i výrobci sekaček a závody tak připomínají veselé jarmarky s Béďou Trávníčkem.

Nejvíc se závody sekaček zprofesionalizovali v Americe. O závody se starají dvě asociace, které spolupracují a závodní sekačkový cirkus tak putuje po celé krajině. Jezdí se v několika kategoriích a pravidla jsou přísná. V Americe se sekačky upravují až tak, že některé by už trávě neublížili. Kromě trávy se tam jezdí na dráhách evokujících okruhy pro sérii NASCAR.

https://www.youtube.com/watch?v=bWzmdtQ-o-Q

Asi nejujetějším závodem ze všech sekačkových klání je britská noční dvanáctihodinovka ve vesnici Five Oaks. Tříčlenné týmy startují v osm večer a jezdí až do rána. Poslední vítěz ujel 366 kol, což bylo téměř 500 kilometrů. Le Mans hadr.

Jinak, pětinásobný vítěz vzpomínané 24 hodinovky Derek Bell vyhrál i tohle sekačkové klání, stejně tak i legendární britský jezdec Formule 1 Stirling Moss. Touha po rychlosti a rekordech je v této kategorii samozřejmě také.  Právě ve Five Oaks představila Honda svůj speciál Mean Mower, který se s rychlostí 187 km/h zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

Jaké závody a na čem se ještě v hospodě vymyslí? Dáte něco? Jinak na sekačkách se závodí už i u nás. Vytuňte tu svojí a hurá na závody!

[article id=2417]

Zdroj foto: nortehernaugust.au, lawnmowerworld.uk, reddit.com, wisconsinlawnmowerracing.com, telegraph.uk

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *