První malá autíčka začaly vyrábět na počátku 20. století firmy Meccano v Británii a Dowst Brothers v USA. Byla to okrajová produkce, autíčka se vyráběla v malých sériích a děti se kvůli nim ještě neházely o zem.

Zlatý věk angličáků začala hračkářská firma Lesney Products Company. Společnost založili po druhé světové válce společníci Leslie Smith a Rodney Smith. Oba se znali od školy. V roce 1940 se sešli v armádě a v roce 1947 založili jako partneři firmu. Orientovala se především na kovovýrobu a tlakové lití. Výroba hraček byla pouze okrajová. První sídlo firmy bylo ve starém hostinci. Startupy v garáži ještě nefrčely.

Zvyk obchodníků nakupovat skladové zásoby pro daňové účely až k prvnímu lednu způsoboval v období na konci roku ostrý pokles objednávek. Během těchto měsíců byli zaměstnanci Lesney prakticky bez práce, a majitelé začali přemýšlet nad alternativními produkty.

Tady vstupuje do příběhu klíčová osoba – inženýr firmy, pan Jack Odell. Dcera pana inženýra chodila do školy a jednou za čas měla přinést hračku, která se vejde do malé krabičky. Holka měla docela klučičí nápady a v krabičce nosila do školy pavouky a brouky. Pan Odell měl už dost vzkazů od paní učitelky a tak dceři vyrobil do krabičky malá kovová autíčka. Učitelka opět poslala vzkaz, ale tentokrát se ptala, kde se ty skvělé hračky dají koupit.

Bylo jasné, co se v měsících před Vánoci bude vyrábět. Přemýšlelo se i nad obalem na autíčka a v Lesney se inspirovali krabičkami na zápalky značky Norvic, které do Anglie vyvážela firma Solo ze Sušic z Československa.  Ano je to tak. V angličácích je i naše stopa. Autíčka se začaly prodávat pod značkou Matchbox. V roce 1948 se dodávala jen do malých obchodů a cukráren v Londýně. Distributoři hraček je považovali v čase Vánoc za nezajímavé. Děti si je ale okamžitě zamilovaly a obchodníci chtěli další druhy. V Lesney přestávali zvládat distribuci a v roce 1953 kontaktovali firmu Moko. Spolumajitelem ochranné známky „Matchbox“ byl Moses Kohnstam, důsledkem toho byl dost krkolomný oficiální název angličáků: Lesney Matchbox Moses Kohnstam – Moko.

[banner group=‘article-banner’]

V roce 1953 přebral společnost Moko syn Kohnstama Richard. Firma Lesney s ním uzavřela dohodu, podle které Moko hračky balilo a distribuovalo. Moko se stalo výhradním distributorem hraček po celém světě. Lesney tehdy začal vyrábět kultovní sérii hraček Matchbox 1-75 a definitivně z nich udělal to, po čem všichni kluci touží.

V roku 1958 chtěl Lesney dobít trhy v Asii, ale Richard Kohnstam s tím nesouhlasil. Lesney tedy koupilo firmu Moko. Kohnstam založil svou vlastní firmu – RiKo. Navíc Jack Odell po odchodu od Lesney Products založil vlastní firmu – Lledo. Jednoduše každému bylo jasné, že angličáky jsou zlatý důl. Za otce angličáků je ale dodnes uznáván Jack Odell. Mimochodem, ve světě se jim říká „die-cast“.

V současnosti patří Matchbox do portfolia nadnárodního koncernu Mattel. Autíčka vyrábí hlavně v Thajsku. Od roku 2016 se některé modely k zákazníkům distribuují v papírových retro krabičkách Matchbox.

Angličáky jsou dodnes sběratelskou relikvií. Objevují se speciály ze zlata nebo vykládané drahokamy. Je zajímavé, že nejdražším původním prodaným angličákem není autíčko Matchbox.  Je to růžový VW Transporter se surfovými prkny Hot Wheels od Mattela.

Nebyl kompatibilní s vystřelovacími dráhami pro Hot Wheels a z prodeje ho okamžitě stáhli. Ví se jen o dvou kusech, z nichž jeden byl prodán za 72 000 dolarů. Nemáte ho doma v krabici od bot?

Zdroj foto: pinterest.com, vintagebritishdiecasts.co.uk, myhero.com, ebay.com, tumblr.com, compex.com

[article id=2497]


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *