V dobách, kdy byl Illustrator ještě v plenkách a balíčky Adobe jste museli nejdřív ořezat ořezávátkem, se poptávka po automobilových reklamách (a nejen jich) řešila právě malbou. Produktová fotografie ještě taky nebyla v kurzu a tak Detroitské automobilky utrácely horentní sumy ilustrátorům z celé Ameriky, za malování letáků, reklam a vlastně všeho, co chtěla automobilka na papíře.

Umělci byli většinou dva, jeden maloval samotné auto a ten druhý pozadí. Nejznámější postavy v této oblasti budou Art Fitzpatrick a Van Kaufman. Ti pracovali v 50. letech až 70. letech pro automobilku Pontiac a širokou veřejnost si získali hlavně díky perfektnímu zpracování aut a psychidelickému pozadí. Art měl vystudovaný grafický design a Van byl animátor ve společnosti Disney, se zálibou v malování pozadí a lidí. Ruku na srdce, když se řekne reklama na staré americké auto, vybaví se vám přesně takové malby.

Ne vždy ale reklama vyžadovala 100% autentičnost. Když v roce 1959 Pontiac představil omlazení své modelové palety, považovaly se za nejsportovnější modely koncernu GM a to hlavně díky výrazněji vytaženým kolům. Umělci poté kreslili tyto modely v reklamách nepřirozeně široké a rozpláclé a dali jim přezdívku „Wide-Track“. A právě to natáhlo k prodejcům nejvíc zákazníků.

Dvojice namalovala pro automobilku celkem 285 zakázek. Pro Americkou omladinu se stali ikonou a netrpělivě očekávali jejich další výtvory. Toto partnerství vydrželo 24 let a po ukončení práce s Pontiacem přetrvalo do přátelství až do konce života. Tedy až do roku 1995, kdy Van Kauman zemřel. Art však stále pokračoval ve své práci a vášni. Přednášel na školách, prodával své malby a byl dokonce jedním z prvních lidí, kteří zkoušeli vytvářet grafiku na počítači. Art si oblíbil Apple G5. Získal také mnoho ocenění a byl členem několika Akademických klubů.

[article id=212]

Zemřel 16. listopadu 2015 v úctyhodném věku 96 let. Talentovaný grafik se 70letou praxí se věnoval své vášni až do posledního dechu. Jejich výtvory se staly ikonou a jsou dodnes vystavovány na prestižních výstavách. Ze spolupráce grafika a animátora se stal kult, na který se v automobilovém průmyslu nezapomene.

autor: Vláďa

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *