Když v roce 1978 začal režisér John Landis, spolu s Danem Aykroydem připravovat muzikál Blues Brothers měl v plánu natočit ulítlou komedii s úžasnou hudbou. Kromě toho snil o scénách, které by stály takové peníze, že by s nimi producenti vyrazili dveře. Přesto jim svůj plán řekl – chtěl natočit automobilovou havárii s největším počtem zničených aut. Dveře s nimi nikdo nevyrazil, jen bylo suše oznámeno, že v hudební komedii jsou důležitější věci, než ničení aut. Producenti taky hodně počítají  – scéna by stála majlant. Přitom největší část rozpočtu na film šla pro herce Dana Aykroyda, Johna Belushiho a zpěvácké hvězdy Jamese Browna a Arethu Franklin. Automobilové bouračky jsou pevnou součástí amerických komedií už od dob němého filmu, Buster Keaton dokonce vytvořil samostatnou kategorii havárií lokomotiv… Tohle má prostě Amerika ráda, zvlášť ničení policejních vozů má hodně oddaných diváků.

Celý film Blues Brothers je o tom, že nic není nemožné. Kromě toho se při něm sešla parta, která se rozhodla natočit něco jako „Rychle a zběsile“ říznuté pořádným rhythm and blues, dobrou whisky, koráby silnic ze sedmdesátek a osmdesátek a černými brýlemi. Jo a říká se, že štáb měl při natáčení hodně bílé nosy, na to se používaly peníze z rozpočtu filmu.

Vznikl kultovní film, ve kterém jsou dvě dost ulítlé automobilové scény. Tou první – něco jako aperitiv, je honička aut v obchodním centu, kde se zničí všechno, co se dá. Točilo se v reálném shopping centru a po natáčení bylo rok zavřené, aby se z toho vzpamatovalo.

Pro zlatý hřeb začala produkce skupovat auta na odpis hlavně od policie. Jedno auto vyšlo na 400 dolarů. Auta se na masovou scénu pečlivě připravovala – v některých bylo umístěno samořídící ovládání, některá byla zevnitř odstrojená, aby doletěla daleko. K tomu byly vyrobeny speciální katapulty. Povedlo se a na první pokus (na druhý se to ani nedalo) byl natočen šílený masakr aut, ve kterém do sebe bourají ikony silnic té doby: Buick Skylark, Buick Electra, Buick Centurion, Chevrolet Bel Air, Chevrolet Malibu, Dodge Polara a mnohé další. Na konci scény z  několikapatrové hromady policejních vozů vylézají jen mírně otřesení muži a ženy zákona.

[article id=4585]

Celkem se zmasakrovalo 103 aut. Jedna britská pojišťovna jen tak z hecu vypočítala, kolik by je stála náhrada všech aut, pokud by šlo o skutečnou pojistní událost. Dopočítala se k sumě 5 000 000 liber.

Blues Brothers v roce 1980, to byla poctivá reálná řež, poctivá plechárna, rekord. V roce 2000 se natočili tvůrci druhý díl Blues Brothers a pro jistotu vytvořili další rekord. Svůj původní navýšili jen o jedno rozsekané auto navíc.

autor: Radek

Zdroj foto: carcanyon.com, goodfilmguide.co.uk, imcdb.org


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *