„Hele táto, tahle nová kára jezdí čistě na elektřinu. Ujedeš skoro tři sta kiláků na jedno nabití.“

„No jo, ale jak dlouho to vydrží? Nikdo to neví, radši si koupim zase něco v naftě, protože vim, že to vydrží.“

Rozhovor, který probíhá v domácnostech po celém světě. Dokonce se podobný odehrál i u nás doma (zveřejnit ho nemohu, nešetří totiž s vulgarismy). I mě samotného to zajímá. To budeme za dvacet let všichni jezdit zadarmo? Na otázku jak je to s životností baterií ve vozech budoucnosti přinesla odpověď Toyota – baterie v hybridech a elektromobilech vydrží i deset let. Tečka.

Toyota i Lexus dávají proto záruku na baterie v hybridních vozech právě oněch deset let. Například americká Tesla za své baterie ručí o dva roky méně. Články v bateriích pro elektromobily jsou citlivější na opakované nabíjení a vybíjení, ustojí však tisíce dobíjecích cyklů, aniž by to uškodilo jejich kapacitě. Jsou také odolné proti přehřívání a senzory se starají o to, že je nelze přebít, nebo úplně vybít. O absenci přehřívání se u elektromobilu stará speciální kapalina. Hybridy chladí proudící vzduch.

Na životnost baterie mají vliv samozřejmě i podmínky, ve kterých se používá a to nemyslím jen počasí, ale třeba příliš častou extrémní jízdu. Životnost baterií končí po klesnutí jejich kapacity o 30 procent. Poté se využívají ve fotovoltaických nebo větrných elektrárnách.  Ředitelství národního parku Yellowstone již několik funguje na solární panely, které jsou propojeny s bateriemi ze starých vozů Toyota Camry a z Lexusů.

Po tomto úspěchu se Toyota s Chubu Electric Power rozhodla zbudovat systém skladování energie o výkonu 10 000 kW. Baterie budou brát z ukončení životnosti baterií ze současné nabídky značky. Baterie, které i zde doslouží však nečeká skládka ale kompletní recyklace. Obsahují drahé kovy, po kterých je poptávka jako například nikl, lithium, nebo kobalt.

Tak to vidíte, vydrží deset let, nakrmí kanceláře elektřinou a pak se recyklují. Netvrdím, že elektromobily nebo hybridy nahradí čisté spalovací motory, alespoň ne za našich životů. Je to ale už dospělá alternativa.

Vladimír Kadera


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *