Pověst samozřejmě přehání a zavádí. V srpnu 1888 si Berta Benz půjčila od pana manžela jeho nejnovější vynález a hurá za maminkou do Pforzheimu. Paní Berta uměla počítat a tak věděla, že bude cestou potřebovat doplnit nádrž, jinak nedojede. Domluvila se tedy s panem lékárníkem ve městečku Wiesloch, aby měl pro ni připravený benzín a dolil ho do nádrže. To je celé. Městečko událost zdárně propaguje – na místě je pomník „první čerpací stanici“ a na počest paní Berty se tu jezdí závody.

K prvenství se hlásí i ve Fort Wayne v Indianě, kde místní obchodník prodával kerosin už v roce 1880. Tak si vyberte. Nám v Čechách je stejně jasné, že první pumpu vynalezl a otevřel Jára Cimrman, jen se to ještě tají. Na počátku motoristických věků prodávali benzin obchodníci, kteří si chtěli trošku přivydělat. Sudy, barely nebo i demižóny s pohonnými hmotami tak měli lékárníci, kováři, hospodští a také obchody míšeným zbožím.

Největší rozmach pump nastal po roce 1855 v USA. Nebylo to jen přibývajícími auty, ale hlavně patentem S. F. Browsera, který vymyslel čerpací stojan. Stojany se tedy ocitly na ulicích, náměstích, prostě kdekoli. Nejdříve se pumpovalo přesně odměřené množství do konve a z ní se teprve přelévalo do nádrže auta. Browser svůj vynález neustále zdokonaloval a díky němu přibyla hadice, později pistole na jejím konci a ještě později ukazatele množství načerpané hmoty a ceny. V roce 1905 byla v Missouri otevřena první specializovaná čerpačka s více stojany.

Oslavovat a připomínat by se spíš měl 1. prosinec 1913, kdy byla otevřená pumpa v centru Pittsburghu. Na svou dobu odvážný architektonický počin představil koncepci, která funguje dodnes – obchod a kolem kryté stání pro auta se stojany. Benzinka poprvé nabízela další servis na jednom místě – výměnu pneumatik, vzduch na dofoukání pneumatik a servisáka, který s cigárem v puse dělal na autech drobné opravy. Stanice měla jako první nádrže pro pohonné hmoty pod zemí. V USA se v té době neválčilo a koncept měl čas se rozvíjet – pumpy nabízely všechno k provozu automobilů, velké petrolejové společnosti začali budovat sítě svých stanic. Amerika udával trendy i dál – v roce 1925 byly v nabídce i autoatlasy a něco pod zub. Ve třicátých letech začali majitelé k benzinkám přistavovat motely a restaurace. A tak dál. Po druhé světové válce se neustále rozvíjel hlavně servis – personál byl v uniformách, z auta jste nemuseli ani vystoupit. Vše zařídili zářící korporátní mravenečkové.

Stanice začaly otevírat samoobsluhy, nabízeli se slevové a bonusové karty. Chodilo se sem nakupovat, randit a domlouvat obchody. V malých vesničkách bez hospody byly čerpací stanice jediným místem k setkávání, ve velkých městech zase diskrétní zašívárnou.

Fenoménu čerpaček si všimli hlavně filmaři – scéna na benzince musela být v každé detektivce, v každém filmu, kde je někdo „on the road“. Tak je to dodnes: Kde Terminátor sebral sluneční brýle? Kde to nejlíp vybuchuje v akčnákách? Kde se nejlíp balí holka?

[article id=1539]

Vývoj čerpacích stanic u nás byl podobný, i když se zpožděním. Léta komunismu vývoj zabrzdily. Státní podnik Benzina příliš na trendy ze západu nereagoval. O to dychtivěji se pak poslouchaly historky těch, co za železnou oponu vycestovali a na benzinkách zažili toalety, vodovody na senzory, sprchy a další důkazy zahnívajícího kapitalismu. Po roce 1989 se vrátili k našim silnicím malé pumpy soukromníků a v roce 1991 se u D1 v Pávově slavnostně otevřela první pumpa velké zahraniční sítě ÖMV. Na to zjevení se chodili koukat i lidé bez řidičáku. Nejenže hodně zvedla standardy služeb, přinesla i další přelomovou věc – otevřeno nonstop.

Evoluční vývoj čerpacích stanic pokračuje, nabízejí už i plyn, nabíječky pro elektro auta, opouštějí centra měst, zakazují používání mobilů, někde chtějí peníze za toalety, některé jsou samoobslužné bez jediného zaměstnance. Stejně se tam všichni těšíme, bez nich by to doslova nešlo (nejelo). Tak co, v kolika jste byli poprvé na benzince pro cigára a lahvinku? Kdy jste měli první bagetu z benzinky? A kdy první pumpařku? Když něco ještě ne, nezoufejte, to přijde, jako jednou každý na pumpu.

Zdroj foto: post-gazzete.com, saferac.com, pinterest.com, rebrn.com, quarty.com, 21stentech.com, itsfilmedhere.com

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *