Domino´s Pizza byla založena v roce 1960 v USA a expandovala mimo střední Evropu a Afriku do celého světa (to nejlepší si zjevně nechávají na konec). Firma už na Novém Zélandě pokusně doručovala pizzu prostřednictvím dronů. V Austrálii spolupracuje se startupem, který pro ni upravil původně vyvíjený vojenský koncept. Elektro vozítko se jmenuje DRU, váži necelých 190 kilogramů a na jedno nabití ujede až 20 kilometrů.

Pro orientaci zatím používá Google maps a gps navigaci. Ve vozidle je vysouvací box, který má teplou a chladící část, takže může doručit teplou pizzu s chlazenou kolou. Objednávání a doručování bude přes mobilní aplikaci – DRU dostane prostřednictvím mobilu objednávku, robotizovaný systém v pizzerii vozítko naloží (možná to udělá pečlivá brigádnice) a podle koordinátu objednavatele se za ním pizza rozjede. Když bude na místě, příjemce dostane do mobilu potvrzovací kód, kterým si DRU otevře a přebere zásilku. Celá aplikace je podobná Uberu a neustále se vyvíjí a zdokonaluje.

DRU je stále v prototypové fázi, ale Domino už úzce spolupracuje s Ministerstvem dopravy v Queenslandu, aby byl provoz legislativně v pořádku. Právě absolutně složitá legislativa při doručováni pizzy prostřednictvím dronů vrátila firmu zpátky na zem. Legislativa pro doručování pizzy prostřednictvím autonomních elektromobilů není v Austrálii zatím žádná…

Dopravní úřady v Queenslandu povolili doručování v některých ulicích a zatím jsou všichni ok a pizza je snědená. Snad i díky tomu, že DRU má v sobě zabudované technologie pro identifikaci okolního prostředí, tak jako osobní auta. Představa, že v nejbližším období budou autonomní roboti rozvážet pizzu, je absurdní. Kolem provozu je příliš mnoho nejasností a rizik. Bude DRU jezdit po silnici, po chodníku, nebo po cyklistických stezkách? Kdo bude zodpovědný za havárii vozítka? Ten, co si objednal, ten co doručuje, nebo ten kdo přístroj vyrobil? Jak se vozítko ubrání únosu? Sebezničením? Jistě, je to výzva pro hackery a taky dobráky co rádi objednají deset robotů na jedno místo. A co takhle srážka doručovatelů pizzy na kole, na mopedu, v autě, a robota navrch?

Z marketingového hlediska je to skvělá cesta jak dát o sobě vědět a vyvíjet zařízení, které se může později uplatnit jinde. Třeba zpátky v armádě. Určitě se najde skupina geeků, kteří s iPhonem i spí a jinou pizzu než tu od DRU chtít ani nebudou. Zásadní je ale otázka bezpečnosti. Tak možná první pravidelné doručování bude v centrále Googlu, Facebooku, a možná ve Vatikánu. Všude tam, kde je relativně bezpečno. Do favel v Riu de Janeiro tohle vozítko asi s pizzou nikdy nevjede. Narkobaroni by ho ale mohli využít pro doručování jiného zboží.

Raketový vývoj autonomních dopravních zařízení trvá. Světové automobilky testují autonomní automobily, taxíky a náklaďáky. V Londýně avizuje brzký provoz podobného zařízení na doručování zásilek společnost Starship Technologies.

Taky se už nemůžete dočkat dne, kdy Vám u dveří zapípá robotické vehiklo s pizzou? Prohodíte s ním pár vět o počasí, nebo jen nějaké data? A ukecáte robota, aby zůstal na mejdan?

[article id=3663]

Zdroj foto: lifehacker.com.au, awol.junkee.com, dailydot.com, google.plus.com, design-industry.com.au


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *