Porovnávat neporovnatelné nejde. Spíš vznikl další absolutní originál. Kromě toho – Gene Hackman, jako detektiv Doyle, nehoní v Pontiacu LeMans auto, ale vlak nadzemky, jak to tak někdy v New Yorku chodí. Dodnes je ale fascinující, jak Friedkin tuhle syrovou pětiminutovou sekvenci natočil a sestříhal.

Režisér vždy dbal na autenticitu svých příběhů. Rád říkal, že točí filmy tak, aby jim uvěřil i jeho řezník. Film byl natočen podle skutečného příběhu detektivů NYPD Eddie Egana a Sonny Grossa. Ve filmu je hrají Gene Hackman a Roy Scheider. Oba policisté byli při filmu i jako odborní poradci. Při přípravě s nimi herci museli chodit na policejní zásahy, učili se slangu newyorkských poldů, a vymetali s nimi bary. Posedlost režiséra po absolutní reálnosti zašla až tak daleko, že když se ve filmu ochutnává heroin, tak je to opravdu heroin, žádný cukříček pro panenky.

SPOILER ALERT!!! Ve filmu se vše točí kolem pašování drog a nemá vůbec happy end. Při závěrečné přestřelce se policisté omylem postřílí mezi sebou a hlavní padouch uteče. Tahle detektivka byla jiná hlavně pro svou autenticitu, hodně scén bylo točeno s autentickým zvukem a ruční kamerou. Asi proto honička detektiva Doyla s nadzemkou, ve které utíká jeden z padouchů, tak fascinuje. Když štáb tuhle scénu točil, úřadům neoznámil všechny úseky, kterými auta pojedou. V běžném provozu byla auta s kaskadéry a pár škrábanců odnesli i nevinní řidiči. Opravy platila produkce filmu. Část záběrů odřídil Gene Hackman osobně, něco zkušený řidič, kaskadér Bill Hickman. Záběry z auta točil osobně režisér – akce byla tak nebezpečná, že do auta nechtěl pustit kameramana, který měl ženu a děti.

Některé časti úseku v Brooklynu, kde se točilo, měla pod kontrolou policie a zajišťovala průjezd auta detektiva, které bylo navíc označené majákem, někde ale auto vlítlo do normálního provozu. Mezi uskakujícími chodci jsou tak nejen placení komparzisté ale i nic netušící Newyorčané. Abychom zas nepřeháněli, žena s kočárkem uskakující před autem byla kaskadérka a scéna se zkoušela docela dlouho.

Na konci honičky je Doylův Pointiac omlácený až hanba a stejně je na tom první vagón nadzemky. Ten město opravilo a uvedlo zase do provozu. Detektiv zloducha zastřelí při jeho úprku ze stanice nadzemky a všemu přihlíží stylový VW Caravan. Pětiminutový automobilový masomlejnek bouráků ze sedmdesátek tak končí. Film dostal pět Oskarů.

Francouzská spojka začíná objevením zásilky drog v autě z Evropy. Režisérova posedlost realitou byla vyslyšena přímo z filmového nebe. Měsíc před premiérou filmu objevila NYPD ve sporťáku přivezeném z Francie 105 kilogramů heroinu. Existuje dokonalejší promo? A existuje dokonalejší filmová honička? Která to je podle vás?

[article id=4376]

Zdroj foto: filmforum.org, denofgeek.com, phipssfilm.com, bamfstyle.com, filmnoerden.dk, filmperspective.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *