Cadillac Ranch mají na svědomí avantgardní hippies, původem ze San Francisca. Říkali si The Ant Farm a skládali se z umělců Chipa Lorda, Hudsona Marqueze, a již zesnulého Douga Michelse. Jejich cílem bylo vytvářet umění neotřelým, a originálním způsobem.

Toto duo se dalo dohromady s Amarillským milionářem Stanley Marshem, který si usmyslel, že vytvoří pořádný kus jedinečného a nevídaného umění, a to jen aby zmátl tamní burany. The Ant Farm přišli s nápadem zakopat do země 10 Cadillaců z let 1949 až 1963 a vzdát tak poctu vývoji jejich „ploutví“.

*zleva: Hudson Marquez, Stanley Marsh III., Chip Lord a Doug Michels

Na jedno ze Stanleyho polí tak přivezli 10 Cadillaců, které zakopali do země po čumáku. Hezky za sebe a ve stejném úhlu jako jsou pyramidy v Gíze. Seřazeny od modelu Club Sedan 49 po model Sedan De Ville 63 jsou tu vystaveny všem na obdiv zadní ploutve připomínající zlatou éru automobilů dodnes.

Stalo se to v roce 1974. První reakce místních byly takové, že si prostě došli utrhnout nějaký náhradní díl na svoje auto. Jak ale čas plynul stala se z Cadillac Ranche atrakce. Lidé se sem jezdí fotit z nedaleké Route 66, které se ranč stal součástí. Některé vozy jsou už sice oholeny do morku kostí, ale žádný z nich ani po tak dlouhé době nechybí. Každý poutník si tu může jakýkoli Cadillac podepsat nebo na něj něco namalovat. Je to zcela legální a umělecké tvořivosti se tu meze nekladou. Jednou za čas se auta prostě přemalují na jednotnou barvu a může se začít od začátku. Jednou, když měla Stanleyho manželka narozeniny, se všechny vozy přestříkaly na růžovo. Jindy zase na barvy duhy, jako podpora pochodu gayů.

Když zemřel jeden z jeho stavitelů Doug Michels, ovládla ranč černá barva.

V roce 1997 se musel ranč přestěhovat, protože by jej stále rozrůstající se nedaleké město zanedlouho „pohltilo“. Ranč se tak pouze šoupnul z pšeničného pole na pastvinu, kterou naštěstí také vlastní pan Marsh. Když v roce 2014 Stanley Marsh zemřel, připadl Cadillac Ranch jeho rodině, a ta jej i nadále spravuje. Současný správce uvádí, že od doby, co se čerstvě natřou, trvá ani ne 24 hodin, než jsou kompletně pokryté graffiti.

[article id=313]

Toto místo se stalo inspirací pro řadu umělců. V Bruce Springsteenovi zanechal Cadillac Ranch takový dojem, že ho inspiroval při tvorbě alba The River. Tvůrci animovaného filmu Auta ze studia Pixar se zas nechali inspirovat panoramatem, které ranč nabízí k vytvoření pozadí Kardanové Lhoty.

Cadillac Ranch patří k Americe stejně jako Corvetta nebo obezita. Je to prostě země neomezených možností.

foto: usatoday.com, onemansblog, laughing squid


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *