Výklady termínu „itasha“ jsou dva: Jeden vychází ze slovního spojení, které se dá přeložit jako trpící, bolestivé auto. Druhý význam slova vznikl ze slangu – od osmdesátých let dvacátého století se tak říkalo italským sportovním vozům dovezeným do Japonska. V té dobé byla krajina na svém ekonomickém vrcholu a kdo na to měl, proháněl po Tokiu Lamborghini, Ferrari nebo Maserati. A kdo na to měl a ještě měl i úchylku na komiksy manga, dával si na auta malovat postavičky hlavně z její dospělácké odnože hentai.

Zábava několika úchylů přerostla do absolutního automobilového kultu, který se šíří po celé Asii a dál. Masivnímu rozšíření na počátku našeho století pomohl vývoj technologií tisku. Postavičky se už nemusely malovat ručně, ale začaly se tisknout na fólii, tak jak ji známe z polepu aut i u nás. Záliba se stala dostupná pro všechny a holky se už nelepily jen na vymazlená žihadla, ale na cokoliv co jezdí.

[article id=322]

Od dodávek, přes motocykly až po kola a skateboardy. Když se holka okouká, přelepit auto jinou je záležitost několika hodin. K popularitě přispělo i organizování comic–conů a soutěží cosplay. Na takových akcích Itasha styl nesmí chybět. Všechno tam se vším souvisí – můžete si koupit komiks, kterého hlavní hrdinku potkáte naživo pózující u své 2D verze na auťáku.

Na úletu frčí všechny japonské automobilky a paradoxně taky automobilové závody drsných mužů, zejména na okruzích. Některé týmy jezdí jenom auty v Itasha stylu. Na autosalonech v Asii musí být vždy nějaká novinka hezky vyholčičkovaná. Postavičky se používají v komunikaci a reklamní grafice víc a víc. Některé nové modely mají Itasha idoly jako své patrony, jejich tváře jsou pak na dalším příslušenství k automobilu, nebo třeba i na olejích.

Itasha příznivci se organizují do klubů, pořádají srazy a nedělní vyjížďky. Podporují je jak výrobci automobilů, tak komiksová nakladatelství. Ruce si nejvíce mnou výrobci potisků. Všichni příznivci Itasha si připomínají a vzývají listopad 2008. Tehdy byl v rámci Itasha festivalu na Tokijském ostrově Odaiba vystavený v tomto stylu zmasakrované Ferrari F430 Spider. Fotky obletěly celý svět.

Itasha styl potkáte už i na silnicích v USA, Tchaj-wanu a Filipínách. Samozřejmě, pár olepených autíček se objevilo i na comic-conech tady v Evropě. Šíři se to dál a uvidíme, kdo první podlehne v Čechách. Nebo zůstaneme originální a Itasha styl zválcujeme hezky česky?  Fifinka s Piňďou na kapotě a Myšpulín s Bobíkem na dveřích? Kdo si troufne první?

[article id=3544]

Zdroj foto: deloprojet.co, pinterest.com, cars.wheelsandheelsmag.com, tenkai-japan.com, GTA5-mods.com, japonia.travelingilove.com, drivetribe.com, carthrottle.com, wallhaven.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *