Společnost Mattel v roce 1968 pochopila, že s panenkami Barbie si nevystačí. Nebo přesněji, že kluci si s nimi nevyhrají. Ti si tehdy hráli s autíčky Matchbox a hračkářské impérium muselo vrátit úder. Přišlo se značkou autíček Hot Wheels. Elliot Handler, spoluzakladatel společnosti Mattel, hledal něco, čím se od anglického výrobce odliší. Každé autíčko mělo setrvačník a nešlo o přesné zmenšeniny reálných modelů, spíš o jejich stylizovanou verzi. K autíčkám bylo možné navíc dokoupit dráhy, po kterých mohly jezdit.

Tak je tomu dodnes. Autíček Hot Wheels se prodalo víc než čtyři miliardy. Mezi prvními šestnácti zmenšenými a vystylizovanými modely, které se nabízely ve dvaceti barevných kombinacích, byl i Chevrolet Camaro. V té době nováček na trhu. První modely Camara šly do prodeje na podzim roku 1966. Byl uveden jako konkurenční model pro veleúspěšný Ford Mustang. Chevrolet ukončil výrobu Camara po čtyřech modelových řadách v roce 2002. Značka Camaro se vrátila jako koncept v roce 2006, ten vedl k počátku výroby páté generace modelu v roce 2009.

50. výročí Hot Wheels připomíná Mattel reedicí původních autíček a množstvím modelů ze šedesátých let v obalech s původním designem. Půl století ale nepřipomínají jen modely v poměru 1:64. K oslavám se připojil i Chevrolet, hezky reálně. Nabízí 2018 Camaro Hot-Wheels 50th Anniversary Edition, který je k dispozici jako kupé a kabriolet v provedení 2LT nebo 2SS. Camaro má speciální oranžový nátěr (je to jedna z barev původní edice Hot Wheels).

Nechybí nápis připomínající výročí a 20 palcová kola, která připomínají své oslavující protějšky. Hotwheelsovská oranžová barva a logo k výročí je také v interiéru, kde vládne kůže. Zástupci Chevroletu k limitované edici vtipně uvádějí, že obě značky mají už padesát let stejnou vášeň – dělat svoje modely co nejrychlejší a nejhezčí. Podobenství je více – Chevrolet je jedním z velké trojky amerických automobilek a Mattel jedním z trojice největších výrobců hraček na světě.

Hot Wheels v současnosti už dávno nejsou jen zmenšené modely skutečných aut. Nabízí autíčka z  komiksů od Marvela i DC, edici monstrózních trucků, veškerá mechanická monstra ze Star Wars, nebo autíčka podle Minecraftu. Jejich závodní dráhy, po kterých autíčka sviští, si nezadají s největšími cestními stavbami. Kdo si hraje, nezlobí.

No schválně, kolik autíček z dětství máte ještě pořád doma? A hrajete si s nimi, až když holka odejde? Nebo si s ní zkoušíte bouračky na koberci?

[article id=1894]

Zdroj foto: rkmotors.com, chevrolet.com, hagerty.com, lamleygroup.com, amazon.com, youtube.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *