Řeč je o Cadillac Sixteen. Sixteen, protože pod kapotou je šestnáctiválcový motor o objemu 7.4 litru. Šestnáct válců uspořádaných do úhlu 45 stupňů produkuje výkon 175 koní. Jasně, tohle dneska vytáhnete z objemu 1.4, ale tehdy se psal rok 1930. A dnešní motory nemají průměrnou spotřebu 29,4 litru na 100 km.

Maximální rychlost přesahovala 160 km/h. To samozřejmě vyžadovalo hodně odvážného řidiče, který dokázal Cadillac rozhicovat na maximální výkony. Rád bych jen připomněl, že to bylo v době, kdy maximální rychlost většiny produkčních vozidel videla hodnotu 100 km/h jenom z rychlíku.

Cadillac Sixteen byl naprostým zjevením. Automobilka na každém prodaném kusu prodělala. Zasloužil si ale velkou poctu od amerického klubu veteránů Classic Car Club of America, když získal ocenění „CCCA Full Classics“, ocenění, jež dostávají jen ty nejvíce výjimečné vozy z předválečné éry.

Právě válka život tohoto mastodonta ukončila a teď už se on, a ostatní podobné legendy, těší pozornosti na těch nejdražších aukcích. A vzhledem k tomu že se jich vyrobilo jen pár, je to velmi horké zboží.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *