Značkou Keatona byl absurdní humor a vážná tvář. Gagy vymýšlel i pro své kolegy v Hollywoodu, a v šedesátých letech také pro reklamu. Keaton navíc své gagy v pohodě zahrál, měl obrovskou praxi z éry němé grotesky. I ve starším věku sebou pořád uměl švihnout o zem, co si vymyslel, to zahrál.

Ford od roku 1960 nabízel užitkovou dodávku Econoline, která měla být konkurencí pro podobné modely Chevrolet Greenbrier, Dodge A100 a hlavně Volkswagenu type 2. Pro kampaň potřeboval hvězdu. Keaton v té době účinkoval v několika televizních pořadech a měl Oskara za celoživotní dílo. Souhlasil, a stal se na několik let tváří užitkového vanu od Fordu. Samozřejmě, nehnul při tom ani brvou.

Netočil jen reklamy pro Ford, propagoval i pivo, doručovací služby a také síť čerpacích stanic Pure Oil. Tato americká ropná společnost založená v roce 1914 měla v šedesátých létech dvacátého století jednu z největších sítí benzinek v USA. Reklama, ve které Keaton účinkoval, je dodnes milovníky němého filmu připomínána jako důkaz Keatonova geniálního smyslu pro humor, a gag. Příběh o pumpaři si vymyslel sám, a zahrál ho tak, jak to uměl jen on, bez mihnutí oka.

https://www.youtube.com/watch?v=C4wh30OStlI

Buster Keaton si po konci éry němého filmu užil své. Dal se ne prvoligové pití, o veškerý majetek ho připravila jeho první manželka a studia s ním rušila smlouvy. Mnozí už nad ním lámali hůl, ale on se dokázal vrátit. Pomohl mu hlavně rozvoj televize a střihový film z éry němé grotesky „Když komedie byla králem“, který slavil v roce 1960 celosvětový úspěch.

Ano, jedno období bral v reklamě skoro všechno, ale i po padesáti letech se na to dá koukat. Postava, kterou vymyslel a hrál celý život, je zábavná dodnes. Myslíte, že to tak bude platit i za dalších padesát let? Nebo si v té době budou všichni připomínat jen tu zelenou vřeštící zrůdu?

[article id=2781]

Zdroj foto: tomclip.com, flatpackfestival.org.uk, wisconsinhistory.org, thehollywoodarchive.com, dvdtalk.com, 1966myfavoriteyear.com, nj.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *