Autonomní nebo robotická auta a jim přizpůsobené dálnice jsou hudbou budoucnosti. Budoucnosti, která bude asi ještě víc politicky korektní. Jaké práva a jakou zodpovědnost má stroj, který zajede někoho na přechodu? Vývojáři aut tvrdí, že taková situace nenastane. Už nastala, několikrát nabourala Tesla i Google auto. Zatímco auto od Googlu občas do něčeho v malé rychlosti vrazí, autopilot Tesla Model S zavinil smrtelnou dopravní nehodu, když neaktivoval brzdy, protože přehlédl bílý přívěs proti jasnému nebi.

Velká Británie chce být první krajinou, která pro podobné situace přijme legislativu. Přidává se i Evropská unie, ale tady je to zatím maratón konferencí a diskuzí. Jak jsme zvyklý. Zásadní změna nastane v definici toho, kdo v autě sedí. Řidič se změní na pasažéra. Právní odpovědnost za nehodu by pak nesl výrobce robotického auta. A tady to začíná být zajímavé: Měl by to být výrobce softwaru nebo hardwaru toho auta? Nebo jeho pronajímatel? Z tohoto pohledu jistě právně řešení existuje. Mnohé úvahy ale jdou dál a chtějí dát práva samotnému stroji, resp. robotu.

[banner group=‘article-banner’]

Pokud bude inteligenčně na úrovni člověka, měl by mít svou vlastní odpovědnost. V kultovní knize Isaaca Asimova „Já robot“ jsou definované tři hlavní zákony robotiky, podle kterých se musí robot ke člověku chovat: 1/ Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.     2/Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem. 3/Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Jak se rozhodne auto, když se dostane do krajní situace, kde půjde o život za život?  Před auto padne nečekaná překážka v plné rychlosti, bude muset vyjít mimo silnici, kde je matka s dítětem. Zabije matku, aby zachránilo svého převáženého klienta? Nebo zabije svého pasažéra nárazem do překážky, aby zachránilo matku s dítětem? Rozhodnout se bude muset v setině vteřiny. V Asimovově knize je i kouzelný přiklad: na jisté planetě chodí zoufalý robot  dokola, přičemž ve středu kruhu je v smrtelném nebezpečí jeden astronaut a zvnějšku kruhu další. Kdyby robot vykročil k jednomu člověku, zároveň by připravil o život toho druhého. Robot zešílí, nakolik neumí situaci vyhodnotit a body 1 a 2 zákona robotiky nepustí.

Představte si to s robotickým autem? A co když se dvě robotická auta po havárce poperou? Nebo budou jezdit pod vlivem návykového softwaru? Máme se na co těšit.

Zdroj foto: slate.com, planetizen.com, motor1.com, blackberry.com, businessinsider.com

[article id=1880]


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *