Film Delirium, byl uveden v televizi 26. prosince 1967 a příliš nezaujal, spíš vyděsil. Beatles měli za sebou filmy Perný den a Help!, podle jejích písní byla zanimována Žlutá ponorka, kde si zahráli v závěrečné scéně. Vždy ale byli někým režírováni a někdo napsal scénář. V případě Magical Mystery Tour vzali všechno do svých rukou a taky to tak vypadalo. Film je sled ulítlých a ještě ulítlejších skečů a hudebních klipů, které absolvují klienti cestovky Magical Mystery Tour. V tomhle filmu zazní hity Strawbery Fields Forever, Penny Lane, I Am The Walrus, Hello Goodbye, All You Need Is Love a další. Celý film drží pohromadě hudba Beatles a hlavně ten šílený žlutý autobus.

Autobus Bradford Val byl tehdy v Británii poměrně populárním a moderním vyhlídkovým autobusem. Na dnešní dobu měl poněkud opačné uspořádání kol – vpředu čtyři, vzadu dvě. Měl velmi bohatě prosklené části a na svou dobu maximálně pohodlná sedadla. Byl vskutku luxusním vyhlídkovým autobusem. Beatles ho koupili od cestovky Fox Hayes, na žlutý nátěr dali nalepit název své filmové cestovky – Magical Mystery Tour a vše doplnili magickou grafikou. Točilo se dva týdny v záři 1967. Beatles do autobusu naložili své kamarády, herce a sledováni kolonou aut filmového štábu vyrazili na západní pobřeží Anglie. Dvoutýdenní mejdan si ještě vylepšili dotáčkami ve Francii, dalších jedenáct týdnů pak deset hodin filmového materiálu stříhali.

Film milují snad pouze fanoušci Beatles, jinak upadá do zapomnění. Magical Mystery Tour ale přinesl slávu a dlouhý život vyhlídkovému autobusu Bedford. V Liverpoolu začal hned po rozpadu kapely turistický boom a jak nejlíp obejít všechny kultovní místa? No přece v autobusu z Magical Mystery Tour. Dodnes jich v Liverpoolu několik jezdí, případně jsou to úplně jiné typy, ale s grafikou původního autobusu. Originál z filmu je jen jeden a stojí v USA. Hard Rock Café jednu chvíli skupovalo vše související se slavnými hudebními milníky, a tak v roce 1988 koupilo autobus z Magical Mystery Tour. Jeho rekonstrukce do původního stavu trvala víc než 2000 hodin a stála přes 100 000 dolarů. Včetně filmové poznávací značky URO 913E. Tolik práce a přitom taková blbost, řekl by někdo, ale fanoušci Beatles určitě ne. Hard Rock Café má autobusový klenot, který parkuje v depozitu v Orlandu a je vystavován jen při mimořádných příležitostech.

Koupí a zrestauruje někdy někdo tramvaj, kterou řídila Bohdalová?

Zdroj foto: betlesbyday.com,npr.org,rebloggy.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *