Nebude to rallye speciál, oficiální pojmenování vozítka je Audi lunar quattro. Nejde však o projekt samotného Audi. Vše je, jak už to dnes bývá, poněkud složitější. V Audi zaujal projekt berlínského start-upu  The Part-Time Scientists, který vyvíjí autonomní vozidlo pro jízdu na jiných planetách. Na podporu vývoje se Audi domluvilo s Vodafonem. Pokud tedy vše vyjde, tak po Měsíci bude jezdit vehiklo, které bude mít i svou lokální wi-fi síť. Mimozemšťané to jistě ocení. Na podobě vozítka spolupracuje designérské oddělení Audi. Konstrukce je už jasná, stejně tak pohon všech kol solárním systémem e-tron. Vozítko samozřejmě trénuje v laboratořích a na polygonech Audi.

Zajímavé je, kde chce Audi lunar quattro přistát, tedy jestli tam Muskova raketa trefí. Hned vedle Apolla 17, což byl poslední modul z celé série letů na Měsíc. Může pak objet americkou vlajku, část měsíčního modulu a hlavně Lunar Vehicle Rover, se kterým kosmonauti po Měsíci jezdili. Na Měsíci se na něj práší od roku 1972. Třeba přijde k první bouračce na Měsíci. Nejen se starým roverem, raketa Space X má na Měsíc dopravit rovnou dvě vozítka od Audi. Mimochodem, jedním z členů posádky Apolla 17 byl Eugen Cernan se slovenskými kořeny.

Když se o plánech dověděla NASA, ihned nařídila, že Audi nesmí přistát blíže než 2 kilometry od místa přistání Apolla 17 a vozítko se k němu nesmí přiblížit víc než na 200 metrů. Bude zajímavé sledovat, jak to budou koumáci v Houstonu kontrolovat a kdo přijde dát Audině botičku, když nařízení poruší. Fotografie z místa přistání Apolla 17 by byly absolutním hitem. Vozítko asi na chvíli přestane poslouchat a určitě pojede blíž. Nebo Apollo, tam kde má být, nebude…

Celý projekt zatím působí jako zajímavá PR aktivita s nejistým koncem. Předchůdce měsíčního Audi ale už ve vesmíru, i když jen filmařském, byl. Zahrál si v Alien: Covenant od Ridleyho Scotta. Motivace pro reálné přistání na Měsíci je velká – jestli vše vyjde jak má, tvůrci můžou získat 30 milionů dolarů od nadace Lunar XPRIZE společnosti Google. Jejím cílem je iniciovat vývoj levných robotických mechanizmů pro průzkum vesmíru. Oceněné vozidlo musí přistát na jiné planetě, prozkoumat minimálně 500 metrů od místa přistání a přenášet obrazy s vysokým rozlišením zpět na Zem. Kromě toho, v době vývoje autonomních vehiklů, může být vozítko zajímavé i pro použití na Zemi. Rozmarným miliardářům se simkou od Vodafonu může jezdit pro cigára nebo pizzu. Audi lunar quattro by mělo na Měsíci přistát v roce 2019.

[article id=2558]

Vsadili byste si na to? Nebo spíš na krach Muskova impéria? Dopraví pak Audi na Měsíc Čína? Nebo jim ho jen okopíruje a přejmenuje na Vítězný rudý quattro pochod 1 a přistane u Lunochodu?

Zdroj foto: carmagazine.com, audi.com, motortauthority.com, caradvice.com.au, cnbc.com, riedel.net

 


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *