Čest být konstrukční halou motoristického klenotu má bývalá cementárna v Mohavské poušti, v Jižní Kalifornii. Zde se sestavuje něco, co má již letos rok překonat dosavadní rychlostní rekord, který od roku 1997 drží Brit Andy Green. Ve svém raketovém doutníku jel rychlostí 1220 kilometrů za hodinu. Waldo chce třikrát víc i proto, aby rekord vrátil do USA. Jen víc takových vlastenců!

Stakes zase není až takový šílenec. V roce 1974 přerušil studium na univerzitě v Elgin, v Illions a od té doby se vzdělává v aerodynamice a konstrukci automobilů sám. Jeho samostudium má i reálné výsledky – v 80. letech 20. století se jako konstruktér podílel na několika rychlostních rekordech, které dosáhl upravený motocykl s motorem BMW, nebo se může pochlubit Fordem Thunderbird s výkonem 1160 koní.

Později začal Waldo obcházet výprodeje amerického letectva a NASA, ze kterých teď skládá Sonic Wind. Nejlepší koupě byly raketové motory z experimentálního a dodnes tajemného letadla X-15, které dosáhlo ve stratosféře rychlosti 7200 kilometrů za hodinu. Z X-15 má raketové motory XLR99, kus za 1500 dolarů. No nekup to. Motory bude pohánět směs metanolu a kapalného kyslíku. Tahle lahůdka pro kuřáky bude v palivových nádržích z rakety Redstone, která vynášela do vesmíru první americké kosmonauty. V rekordním doutníku se najde místo i pro tlakové nádoby ze servisního modulu kosmické lodi Apollo.

Sonic Wind se stále předělává, ale jeho malý dřevěný model je k nahlédnutí. Není z něho zcela jasné, jestli je to vůbec auto – v zadní časti jsou dvě kola a celý doutník má pod sebou ostré ližiny – po zemi bude spíš klouzat. Otázka je, jak se budou chovat kola při rychlosti 3000 km/hod., co to udělá z jeho ložisky, nápravou a tak dál. Otázka je, co to vlastně udělá s celým rekordním doutníkem.

Ližiny dodají rekordnímu monstru alespoň nějakou stabilitu. Konstruktér ale věří hlavně na konfiguraci křídel a hřbetní ploutve, které mají automobil zásadně stabilizovat. Bez nich Sonic Wind asi vzlétne, nebo odstartuje cestu do středu země.

[article id=3074]

Waldo Stakes sestavuje svoje veledílo od roku 2003. Shání ještě sponzory, ale už na jaře chce vyjet na solné pláně a začít atakovat rychlost 3600 km/h. Jen pro zajímavost, dopravní Concorde létal rychlostí 2300 km/h.

Tak co, vsadíte si na Waldův rekord, nebo je to naprostá sebevražedná šílenost?

Zdroj foto: jeffriedel.com, automobilemag.com, dailymail.co.uk, read.nextbook.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *