Jo, to je ta roztomilá kratochvíle, kterou si při pravidelném plnění prasátka můžete splnit taky. Jezdit americkým korábem totiž neznamená utratit mega a půl za Cadillac De Ville, nebo Dodge Challenger z roku 72. Někdy stačí trochu se uskromnit a americká bublanina může zanedlouho stát ve vaší garáži. Nevěříte?

Pontiac Firebird

Pro koho? Pro divočáka

Legendární ohnivý pták alias KITT ze seriálu Knight Rider je vlhkým snem nejednoho filmového a automobilového nadšence. Bavíme se tu o plnotučné V8, kterou znalci znají jako „Chevy třistapadesátku“. V češtině to znamená motor 5.7 litru s válci do V, který má dost slušných dvě stě čtyřicet koní. Takovou parádu seženete spíš v Německu a připravte si něco přes dvě stě tisíc. V našich končinách najdete na prodej většinou šestiválec 3.2 s výkonem 140 koní, který je v dobrém stavu okolo sto padesáti. Je tak na vás, jak se rozhodnete, ale ona se vás na rozdíl ptát nebude.

… Taky si můžete pořádně připlatit za Trans Am, ale to už z vás bude teprve Hasselhoff!

Koupíte od: 150 000 kč

Cadillac Seville STS

Pro koho? Pro vymítače

Bavíme se tu o verzi s motorem Northstar, čili osmiválec o obsahu 4.6 litru. Pokud přicouváte k prokletému místu a prošlápnete plyn garantuji vám, že se tu už žádná inspirace k točení dalšího dílu V zajetí démonů konat nebude. A i kdyby se to nepovedlo, stádo tří set koní toho ďábla pěkně prožene. Není to o té plavné jízdě, jak jsem psal na začátku. A není to ani pro chuligány, kteří právě přesedlali z M3. Je to o vykářích, kteří si o víkendu přivydělávají vymítáním.

Koupíte od: 150 000 kč

Chrysler LeBaron

 

Pro koho: Pro polistopadové podnikatele

Tady upustíme od osmi válců. Pokud dokážete nasát tu správnou atmosféru i z šestiválce je pro vás LeBaron ta pravá volba. Do karet mu totiž nahrává několik argumentů. Tak zaprvé, dá se mu stáhnout střecha. Wow! Zadruhé, dá se koupit za necelých sto tisíc a to docela v dobrém stavu. A nakonec, je tak nasáknutý devadesátými léty, že v něm budete chtít jezdit ve fialovém saku.

Koupíte od: 80 000 kč

Chevrolet Caprice

Pro koho: Pro pohodáře

Co funguje jako taxík, bude fungovat i jako auto pro pohodáře. Tady asi neporadím s motorem. Prostě si vyberte nějaký neshnilý kus a plavte. Caprice je jedna z těch stálic, co se v produkci drží už od roku 1965. My se tu bavíme o jeho třetí generaci, která se vyráběla v letech 1977 až 1990. Svou jednoduchostí se kapři skvěle hodily policii, i řidičům taxislužby. Takže lidem ve lněném svetru to bude stačit.

Koupíte od: 80 000 kč(spíš 100 000 kč)

Čestná zmínka: Chevrolet Camaro 3. generace, Buick Park Avenue, Ford Thunderbird, všechny americké šestiválce z devadesátek

Cadillac de Ville (3. až 5. generace)

Pro koho: Pro všechny!

Jelikož si tady pohybuji do těch dvou set tisíc, tak si nemůžu prostě odpustit tohohle kaďoura, i když bude za ty peníze nejspíš v předrenovačním stavu. Amerika je Cadillac. Můžete slyšet, že Amerika je Corvette, Mustang, Bel Air a bůh ví, co všechno ještě. Všechno je to pravda. Ale tu pravou americkou jízdu si užijete až s takovým autem, jako je právě de Ville a to s jakoukoli jeho generací. Plnotučný Big block 8.2 litru (v ideálním případě) a dvě tuny pod zadkem. Neděle podvečer? Pro vás ta ideální chvíle nasednout, nastartovat a jen pomalu se převalovat krajinou. Nechat se unášet atmosférou a přemítat nad místem, kde zakopete toho chudáka, co vám nezaplatil výpalné a už týden hnije v kufru.

Koupíte od: 200 000 kč

A vaše low budget Amerika?

Vladimír Kadera


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *