Okruh se začal budovat v roce 1959. Iniciátorem byl Curtis Turner, kterého uchvátil okruh v Daytoně. Chtěl postavit něco ještě většího a lepšího. A věděl, že se tam budou jezdit nejdelší závody v sérii NASCAR – pojede se 600 mil. Na stavbu určil rozpočet 750 000 dolarů a první závody ohlásil na rok 1960. Terminy prý nepustí, ale podloží pod stavbou také nepustilo – narazilo se na žulu a ke slovu přišel dynamit. Náklady na stavbu se tak vyšplhaly na dva miliony dolarů. Když už to vypadalo, že se termíny dodrží a ovál se začal betonovat, přihnala se sněhové bouře. První závod se musel o několik týdnů odložit.

19. června 1960 na 2,4 kilometrovém oválu poprvé odstartovalo 60 jezdců a vše sledovalo přes 40 000 diváků. Totálně nekvalitní beton, který nestihl„sednout“ udělal se závodů památný masakr – povrch dráhy se drolil a rozpadával, tím pádem praskaly gumy na autech a docházelo k neustálým kolizím a přerušování závodu. Lidem se to líbilo, proto se jezdí dodnes. Výjimečnost závodu dokazuje i přítomnost nejameričtější značky jako generálního sponzora, Coca Coly. Hamburger a auta kroužící jak po dětské autodráze, to je pravá americká rodinná zábava. Závody jsou bodovací, což přináší napětí po celou dobu zdolávání 960 kilometrů. Ke Coca Cola 600 patří i časté přerušování závodů kvůli kolizím, defektům a poruchám aut.

 

Celých 600 mil se v historii závodu nejelo jen v roce 1974, kdy se kvůli ropné krizi se závod zkrátil na 540 mil. Brutální redukce, že?  V roce 1992 nainstalovali na okruhu umělé osvětlení a závod získal další jedinečnost – startuje se přes den, pak nastupuje romantický západ slunce při hřmění motorů a finále se jede v záři reflektorů.

Charlotte Motor Speedway je dnes gigantickým motoristickým areálem pro 160 000 diváku, kde se jezdí na všem, co má kola. Slávu a plné tribuny mu přinesla Coca Cola 600. Lístky na tento závod dostávají americké děti pod stromeček a k narozeninám. Závody aut na okruhu jsou prostě v USA fenomén, kterému ne každý Evropan rozumí. Stejně jako baseballu. Snad aby u nás vzniklo něco jako Kofola 600. Bude se to jezdit na cyklistickém oválu v Brně?

Zdroj foto: charlottehotspots.com,  bostonherald.com, tampa.cbslocal.com,  wsoctv.com, skirtsandscuffs.com


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *